Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

ГЕРБ внася поправки в Наказателния кодекс, с които съдът да не бъде задължен да намали наказанието на провинилия се, когато си е признал.

Според правосъдния министър Данаил Кирилов трябва да има съкратено съдебно разследване, но да не се прилага облекчаването на размера и вида на наказанието за умишлените престъпления в особено тежки случай.

От ГЕРБ мотивираха решението си да внесат промени в НК заради обществените нагласи след  случаите на брутални посегателства. Последното от серията тежки престъпления беше изнасилването и убийството на 7-годишната Кристи от сливенското село Сотиря. Убиецът й Мартин Трифонов призна престъплението, което означава, че съдът е длъжен да намали присъдата му с 1/3 и най-тежкото наказание, което може да ум наложи е от 20 до 30 години затвор.

Още по темата

Кирилов смята, че след като има дебат по темата в обществото, властта е длъжна да реагира.

"Искам да изразя благодарността си към колегите юристи народните представители от ПГ на ГЕРБ, с които обсъждахме възможните правни решения по този казус, който е предмет на дебат в общественото пространство. Очевидно засяга чувството за справедливост на обществото и води до обществена реакция“, каза той.

"Предложените изменения са в две алинеи на чл. 58а. Когато е извършено умишлено убийство, тежка телесна повреда, блудство или изнасилване пак може да се приложи института за редукция на наказанието. Това, което предлагаме е в две посоки. Сега редукцията по закон е с 1/3 от наказанието, ние предлагаме тя да е с 1/5, но освен това казваме - това не е императивно“, обясни Кирилов.
Решението за редуциране на наказанието трябва да го вземе съда.

"Тъй като наказателният съд е господарят на наказателното производство в съдебната фаза, той определя наказанието в рамките на това, което му определя закона и нека съда да определи тежестта, последиците на извършеното и тогава да прецени дали за това престъпление е допустимо да има редукция на наказанието, и ако е допустимо, тази редукция да бъде не повече от 1/5 от размера", обясни правосъдният министър.

"В алинея 2-ра, където се уреждат двете най-тежки наказания в нашата правна система - доживотен затвор без замяна и доживотен затвор, предлагаме аналогичното правно решение - по преценка на съда може да се понижи степента на определеното наказание - тоест да имаме замяна от "доживотен затвор без замяна" с "доживотен затвор", или от "доживотен затвор" на "лишаване от свобода от 20 до 30 г.", но съдът няма да бъде императивно задължен да наложи редукция на наказанието, а ще го съобрази както с установените факти, така и с позицията на участниците в процеса. Тук е момента да се каже, че в този момент ще се вземе и становището на прокуратурата, и то също ще има своята тежест в преценката на наказателния съд кое е обоснованото, ефективното и дължимо наказание за конкретното деяние", допълни той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase