fallback

Общ преглед
Председателят на парламента, вицепрезидентът Илияна Йотова, депутати, столичният кмет Йорданка Фандъкова, заместник-министрите на образованието Таня Михайлова и на културата Румен Димитров, общински съветници, духовници и граждани се поклониха пред паметника на Васил Левски в Борисовата градина по повод на честването на 182-годишнината от рождението на Апостола на свободата.

"Васил Левски живя с безстрашието на свободен човек, въпреки че беше роден и загина в робство", заяви Караянчева, цитирана от пресцентъра на НС.

В словото си пред присъстващите тя отбеляза, че Васил Левски е апостол, будител, светец, мерило за съвест, единение с Бога, рода и Отечеството. Той е личност, сравнима с най-чистите, най-светлите умове, посочи Цвета Караянчева и добави, че за него нямаме мяра, както нямаме мяра за своята и чуждата саможертва, за своята и чуждата правда.

Монах, учител, бунтовник, реформатор, мислител, подобно на странник Левски обходи пешком земята българска и пося в нея семената на революцията, отбеляза Цвета Караянчева.

Тя заяви, че Левски е бил демон за поробителите и ангел-хранител за своите, които е вдъхновил да се опълчат срещу несвободата.

Йотова акцентира върху това, че разделението и отчуждението от днешния ден трябва да чуят смисъла и силата на заветите на Васил Левски.

"Неговите думи за родолюбие и патриотизъм никога не отрекоха другите, а зовяха към единение. Ние, българите, успяваме само когато сме обединени", изтъкна вицепрезидентът и цитира Левски: "Всичко се състои в нашите дружни усилия".
 
"Думите на Апостола никога не прозвучаха от сцени и трибуни, никога нямаше "аз" и "вие". Той бе сред хората и заедно с тях, да се кажат "ти моите кривини и аз твоите, па да се поправим и всички да вървим наедно", защото "всичко зависи от вишегласието", подчерта Илияна Йотова.
 
По думите на вицепрезидента днес смисълът и целта на национално-освободителното ни движение не са изгубили своето значение. "Копнежът за българска държава в оковите на робството днес означава държавност. Силна държава, която гарантира правата на своите граждани, брани интересите им, помага на слабите, бори се с неравенствата и бедността. Държава, силна в своята идентичност, на равни нога с останалите в европейското семейство", посочи вицепрезидентът Йотова.
 
"Малцина са героите, чиито думи прилягат на всяко време. Един от тях е Васил Левски. Човек, който не искаше нищо за себе си, но притежаваше най-големия дар на съдбата – да убеждаваш и да ти вярват, да проповядваш идеи и другите да ги приемат за свои. Легенда и безсмъртие, мъченик и светец, самочувствие на цял един народ", заяви Илияна Йотова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

О, ооооо... Я стига

преди 4 години

ТУКА СТАВА ВЪПРОС ЗА НАЦИОНАЛНА НЕЗАВИСИМОСТ!КАКВО "РОБСТВО", КАКВИ ГЛУПОСТИ И ИЗМИШЛЬОТИНИ??!!!?ОСМАНСКИТЕ ФЕОДАЛНИ ПОРЯДКИ, НЯМАТ НИЩО ОБЩО СЪС РОБОВЛАДЕЛСТВОТО И РУСКОТО КРЕПОСТНИЧЕСТВО/истинското робство/ПРОЧЕТЕТЕ МАЛКО ИСТОРИЯ, БЕ..... ЕГАТИ "ПОЛУИНТЕЛИГЕНТИТЕ"!!!!

14

недко

преди 4 години

Ние сме възприели Османската империя такава, каквато са ни я нарисували българските възрожденци, а след това както я е нарисувала българската историография. Истината обаче е малко по-друга, това са разни митове. Османската империя не е била робовладелска държава, тя е феодален тип държава. В тази империя е имало и роби, но те са били използвани тук-таме само като домашна прислуга.

13

Анонимен

преди 4 години

Разбира се, че са можели. Особено тези на отоманската служба. Я в меджлиса, я събирачи на данък.Такива изсметкяри, не Левски, майка си ще осъдят.А че робството е било норма в империята, пише в всички документи. Пазар на роби е имало в Цариград.

fallback