Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Една от услугите, които са достъпни на сайта на НАП, се е оказала по-слабо защитена и това е довело до възможността да бъда хакната базата данни на приходната агенция и да изтекат в публичното пространство личните данни на милиони българи и фирми.

Oще по темата
Оценките са, че са изтекли 3% от базата данни на НАП.

Според финансовия министър Владислав Горанов става въпрос за целенасочено и злоумишлено действие.

А услугата с по-слаба защита е създадена през 2012 г.

Тя е система за установяване на ДДС от български граждани, които са извършвали сделки в чужбина, обясни той след заседание на Съвета по сигурността към Министерски съвет, свикано от премиера Бойко Борисов във връзка с хакерската атака срещу НАП.

Горанов се зарече, че ако се установи безотговорност или немарливост от страна на служители на НАП, ще си понесат отговорностите.

В същото време финансовият министър призна, че трудно се намират IT специалисти за държавна служба, защото в частния сектор заплатите им са доста по-големи.
 
И все пак данните, които са изтекли са частични и не дават достатъчно възможност за установяване на материалното състояние на данъкоплатците.

"Оценките са, че данъчно - осигурителната информация, която е изтекла е недостатъчна, за да се направи цялостен извод за имущественото или финансовото състояние на конкретно физическо лице. Факт е, че НАП е една от най-достъпните от гледна точка на комуникация, 114 услуги се извършват през НАП за граждани, за ден има 100 – 150 000 справки и декларации“, обясни Горанов. 

Според него хората не бива да губят доверието си в надеждността на НАП, защото информацията, която е подава към НАП е конфедициална.

"Ще се свържем с европейската служба по киберсигурност и ще поискаме съдействие, защото от такива мащабни атаки нито една държава не е защитена", каза още министърът.

Услугата, която се е оказала по-слабо защитена, сега е с частично ограничен достъп, а разследването около хакерската атака продължава.

И все пак анализаторите търсят баланс, защото трябва да се запазят всички административни услуги, за да може наистина да има работещо електронно управление.

"От вчера най - добрият наличен капацитет на държавата в съдействие с частния бизнес работи със системите на НАП, така че да предотвратим възможностите за спекулации" обясни Горанов.

Според него главният извод от хакерската атака е, че държавните система колкото и да се подобрят винаги ще бъдат уязвими, защото кибератаките зачестяват.

Горанов отказа да направи връзка с решението на правителство в понеделник да актуализира бюджета, за да се купят новите изтребители на армията, с изтичането набазата на НАП с мотива, че данните са източени по-рано.

"Информацията, която е изтекла по същество същества, тя е добита от НАП посредством деклариране от страна на лицата, но не виждам причина за безпокойство, защото разпространяваната информация не е достатъчна, за да се направи справка за цялостното материално състояние на даден човек, това не  е класифицирана информация, тя е създадена от декларациите на хората", увери той. 

А НАП и ДАНС са научили за атаката, така както и медиите -  получен мейл от руски домейн с базата данни на приходната агенция.

МВР шефът Младен Маринов съобщи, че проверката по случая продължава и са предприети мерки за минимизиране на щетите.

"Това, което е установено до момента е, че от руски домейн е изпратено съобщение до български медии", каза той.

Впоследствие линковете водят до сървър, на който е качена информация.
 
"По разпореждане на премиера се извършва преглед на информационните системи от другите държавни институции с оглед констатиране на уязвимости", каза още Маринов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

222

Анонимен

преди 4 години

Idealno...tam sa i trudovite dosieta na bg darjavni administratori...nai-posle ste stanat izvestni tehnite adresi, diplomi i kvalifikacii na bg narod suveren...

221

Анонимен

преди 4 години

Ами една народна стачка - никой да не подава лично данни и декларации в НАП докато не си оправят бакиите.Или поне докато не купят и ф-16 за клавиатурите на лелките и шуробаджанаците, за да кръжат около тях и да ни пазят данните.

220

Анонимен

преди 4 години

След като в МВР се дават бонуси по 6000 лева на служител как така да няма пари за ИТ специалисти,а за полицаите пари има и още как?След като полицаите вземат такива заплати,почиват във ведомствени бази по морето,имат си отделна болница само за служители на МВР как така да няма пари за поне една държавна ИТ фирма,която да подържа данните на НАП?

fallback