Кадър: Bulgaria ON AIR

Думите на Бойко Борисов, че бъдещият шеф на дипломацията на Евросъюза - Жозеп Борел би трябвало да изразява позициите на цялата общност, независимо че неговата страна Испания не признава Косово, създадоха напрежение между България и Сърбия.

Още по темата

На тези думи първият дипломат на Сърбия Дачич реагира остро и призова Борисов ''да не дава уроци на новия еврокомисар по външната политика" по отношение на признаването на независимостта на Косово.

Дипломатическият спор между Сърбия и България е сред най-коментираните теми в последните дни в Белград. А според местните анализатори изказването на първия дипломат на Сърбия е нанесло само щети на собствената му държава.

Според историка и експерт по геополитика проф. Нина Дюлгерова изказванията на българския премиер, външния министър на Сърбия и президента на Сърбия не биха променили цялостната картина на Балканите.

"Всичко, което се коментира сега, няма да има никакъв конкретен резултат. Има един много по-сложен процес, който е свързан с решаване на много по-сложния въпрос за Косово и Сърбия, защото там нещата не са толкова прости", посочи Дюлгерова пред Bulgaria ON AIR.

Тя допълни, че думите на Борисов, че чрез диалога ще се постигне разбирателство, са една добра визия.

"Имам чувството, че управлението на Сърбия живее в началото на 20 век. Косовският проблем е Сърбия, а не обратното. Очевидно е, че Косово никога няма да се върне в Сърбия. Политиката за печелене на позиции за бъдещи преговори е също част от тази словесна и обезценяваща се политика", смята журналистът Асен Агов.

Дюлгерова отбеляза, че на Балканите емоциите са малко по-големи, а прагматизмът - на по-заден план. До думите ѝ Балканите са експерименталната лаборатория на Европа и вече на света.

Според нея позицията на сръбския президент Вучич и външния министър на Сърбия е много ясна представа за противоречията, които съществуват в сръбския елит, и определи позицията на Вучич като "европейска и балансирана".

Относно темата за българо-македонските спорове, Дюлгерова е на мнение, че ние продължаваме да даваме отстъпление в политически план по отношение на Македония.

Асен Агов допълни, че трябва да се намери баланс между политици и историци за Гоце Делчев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase