Снимка: архив, Булфото
fallback

Работна група ще изготвя нова визия за демографската политика у нас. Това съобщи  вицепремиерът по демографската и икономическа политика Марияна Николова пред Нова.

Работната група включва експерти и учени от БАН, както и практици и действащите лекари от акушеро-гинекологичните болници. Вече са проведени редица срещи с лекари, на които са поставили и конкретната проблематика, свързана с раждаемостта, пренаталните проблеми, каза още тя.

Статистиките показват задълбочаване на демографските проблеми в България, чието население падна под 7 млн. души, които се топят с 50 хил. годишно. 73% от населението живее в градовете, а 164 от населените места са без живеещи.

„Демографската политика не е проблем само на България, но и на целия ЕС. Тя зависи от всички институции, които трябва да бъдат обединени и единни в процесите на вземане на решение за мерките, които се прилагат”, обясни тя.

Николова обясни, че могат да се вземат добри примери за справяне с демографския проблем от Унгария.

„Правим сравнително-правен анализ на законодателството, който е в процеса на рамките на работната група и след като експертите си дадат заключенията, ние ще обявим и конкретните резултати“, заяви вицепремиерът.

Тя допълни, че финансови стимули трябва да има, но такива, които да са реални и измери, съобразни възможностите на държавата.

За подпомагане на майките се предлагат различни социални мерки, една от които е т.нар. Домашни помощници, които да помагат в отглеждането на детето, за да може майката да се върне на работа.

Като най-важно обаче Николова посочи детските градини. „Считам, че те трябва да са безплатни поне до 5-годишна възраст на детето и в училищата да се осигури необходимият храноден на децата”, каза Николова.

Вицепремиерът заяви, че 6400 лв. е нереална помощ за раждане на второ дете. „В крайна сметка трябва да бъдат направени необходимите разчети и да се дадат реални цифри”, беше категорична тя.

Николова съобщи, че новите мерки трябва да бъдат на лице до 15 юли, когато приключва работата на работната група.

Тя коментира и изплатените обезщетения от 10 лв. на три семейства на загиналите при катастрофата край Своге. „Категорично не съм съгласна с позицията на застрахователя – при конкретно становище на КФН обезщетението следва да бъде платено. След като един пътник има билет, той категорично е застрахован и не бива да доказва каквото й да е било. При евентуално завеждане на съдебен спор, делото ще бъде спечелено от пострадалите”, каза тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

41

Анонимен

преди 4 години

Демографската катастрофа в България е етническа - само сред българите. Докато си затваряме либерастки очите за този факт, както досега всички мерки уж за повишаване на раждаемостта, ще се ползват само от този етнос, при който няма демографска криза.

40

Анонимен

преди 4 години

До ДфкйРабота в провинцията има точно за тези, които нямат нито професия, нито образование. Но те не желаят да се ангажират със земеделие и животновъдство. Искат наготово.За да се справим с проблема са нужни само две неща: 1. Спиране на всякакви помощи за здрави хора, както и детски надбавки за повече от две деца; 2. Закон срещу безделничеството в случай, че човек няма друг източник на законни доходи.Тогава щат не щат ще идат да работят на село. Иначе - Индия ги зове, или при фрау Меркел.

39

Анонимен

преди 4 години

Цялата система за социално подпомагане е сбъркана из основи. Ефект ще има ако се спрат всички социални помощи, вкл. детските. Тогава евентуално може да се повиши раждаемостта сред българите.

fallback