Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

България официално призна Северна Македония за член на НАТО. Това стана факт, след като парламентът единодушно ратифицира протокола за присъединяването на югозападната ни съседка към Алианса. 140 народни избраници гласуваха "за".

Външният министър Екатерина Захариева отчете, че няколко български правителства взеха решение за сключване на меморандуми с тогавашната Република Македония, а пътят за присъединяване към НАТО не е бил лек за нашите съседи.

Тя увери, че България ще продължи да подпомага процеса на вътрешните реформи в Северна Македония, които са необходими за получаване на членство.

Още по темата

"Членството в НАТО бележи нов етап в отношенията на двете държави. От първостепенна важност продължава да бъде работата по подобряване на инфраструктурата, изграждане на скоростни пътища и магистрали. Така ще бъдат разкрити съвършено нови възможности за бъдещите инвеститори, което ще спомогне за развитието на нашите две икономики", заяви Захариева.

Макар че категорично подкрепиха протокола, патриотите не си спестиха и критиките заради липсата на права на хората с българско самосъзнание в Северна Македония.

Според Юлиян Ангелов е много важно споразумението за добросъседство между България и Северна Македония да се изпълнява, защото двете държави заедно "ще живеят по-добре, ако не живеят в лъжа, а подкрепяйки се“.

"Следващата крачка след НАТО е най-накрая между братя и сестри да бъде премахната границата и Северна Македония да стане член на ЕС, хората да живеят свободно, роднините да си гостуват", коментира той.

Лидерът на НФСБ Валери Симеонов отсече, че въпреки че България първа призна Македония за самостоятелна страна, през годините спрямо хората, които имат българско самосъзнание, е имало репресии.

"Те все още нямат доста права - правото на ползване на български език, на училища, тяхната професионална кариера доста често зависи от това тяхно самоопределение. Редно е Македония с оглед на искането си за членство в ЕС да си коригира поведението, да се спре с разрушаването на паметници, да излезе от евроазиатския кръг на влияние и да се насочи към една общоевропейска интеграция и бъдеще", призова той.

В този дух беше и изказването и на лидера на "Атака" Волен Сидеров.

Той дори връчи на шефката на НС Цвета Караянчева анекс към Договора между България и Македония, който е подготвил.

"В анекса става дума за това, че двете страни ще се въздържат от всякакви спекулации и опити за обсебване, присвояване на исторически събития и личности, определени като общи", обясни той.

Според него само така могат да бъдат изчистени споровете за исторически имена и факти и сътрудничеството между двете страни да е пълноценно и без спорни моменти.

Въпреки това Сидеров настоя, че застава напълно зад виждането за приятелски и добросъседски отношения със Северна Македония, които да включват икономическо и културно сътрудничество.

Иначе той коментира, че "по комсомолски възхождаме и се радваме на присъединяването на Северна Македония към НАТО, но никой не прави сериозния анализ, какво точно значи това".

"Членството в НАТО се обявява като гаранция за сигурност и мир, но срещу кого? Кой е врагът, казано простичко? Какво прави НАТО на Балканите и какво ще прави? Има ли подготовка за военни действия на Балканите и в Европа изобщо? Виждам такива признаци", коментира лидерът на "Атака".

Шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви днешния ден като много важен, защото показва политическата воля на родните политици да подкрепят усилията на Северна Македония за НАТО, което ще даде допълнителна сигурност на региона.

Освен това присъединяването към Алианса била първата стъпка, а втората е членството в ЕС.

Според Цветанов трябва да се отдаде заслужената признателност на всички български правителства и парламенти, които през години подкрепяха усилията на Северна Македония.

"Да си припомним, че през 1992 г. България беше първата страна, която призна независимостта и усилията на Македония да гради своето бъдеще и да има своята европейска перспектива, мястото на Северна Македония е в НАТО и в ЕС", обобщи той.

Според лидера на ДПС Мустафа Карадайъ влизането на Северна Македония в НАТО е пътят за изграждане на силни и стабилни Балкани.

"ДПС още в зората на демокрацията пое като своя мисия реализирането и задълбочаването на евроатлантическата интеграция и продължава да цени евроатлантическите ценности и днес - върховенството на закона, правата и свободите на гражданските и т.н.", каза той.

Карадайъ изрази убедеността си, че това е пътят за изграждане на силни и стабилни Балкани, за укрепване на стабилността, за гарантиране на мира и просперитета.

"Това е пътят за противопоставяне на популизма и национализмите, на всяка цинична политика, която застрашава мира. Подкрепяйки днес това решение, ние препотвърждаваме увереността си към евроатлантическите ценности, които защитават демокрацията. В същото време така отричаме всяка форма на ксенофобия, национализъм, омраза и популизъм", заяви той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase