Снимка: архив, Булфото

Столичната община отпуска още пари за пролетно и лятно машинно метене и миене на улиците и булевардите, за да бори запрашеността на въздуха, обави председателят на екокомисията в СОС Лорита Радева.

Тя уточни, че във всички месеци, в които се извършва машинно метене и миене на улиците, няма превишение на фините прахови частици.

"С проблемът от замърсяването от битово горене търсим решение с увеличаване на средствата по събирането на едрогабаритните отпадъци. С повече средства, в размер на 1,5 млн. лева, ще се борим с този проблем на града", обясни тя и призова гражданите да следят онлайн кога е извозването на едрогабаритни отпадъци за техните райони и да се възползват от тази услуга.

"24 пъти през следващата година ще се мият на т.нар. дюзи улици на София. 4 пъти ще бъде основното измиване и периодично ще извършваме оросяване, тогава, когато има прогнози за предстоящо замърсяване", поясни Радева.

По думите й се увеличава делът на машинно метене. "През 2019 улиците, ползвани от градския транспорт, ще се почистват само с машинно метене. 22 пъти месечно в периода април-октомври ще се чисти машинно. Това е увеличаване с 24% спрямо 2018 година. 9 пъти повече ще е делът на машинното метене по отношение на тротоари, пешеходни пространства, велоалеи", пресметна тя.

Според Лорита Радева с близо 2/3 мнозинство от гласовете на СОС е подкрепена план-сметката за дейностите по чистотата на София за догодина.

Милка Христова от БСП-София заяви, че червените общинари не са подкрепили предложената план-сметка.

"За пореден път сме изправени пред ситуация, в която такса смет се определя не на базата на произведеното количество боклук, а на базата на данъчна оценка, което е изключително несправедливо. Оказва се, че самотноживееща жена в голям апартамент, "произвежда" повече отпадъци и плаща повече от многолюдно семейство в гарсониера", обясни Христова.

Според нея огромна част от средствата от такса смет изтичат в дълбоките джобове на външните оператори, които вършат услугата по почистване и извозване на боклуците.

"През 2016 година г-жа Фандъкова обеща СО да започне сама да организира дейностите по чистотата. Какъв е резултатът?", попита тя.

По думите й няма как да убедим софиянци, че градът е измит 24 пъти, когато отчетността на сметката не се дава в обекти и улици, а в кв./км.

"Извинявайте, но и боб да бяхме хвърлили, нямаше да можем да направим връзката между километрите и отделните обекти, за да може софиянци да се убедят в полезността на харченето на средствата", обясни още тя.

Иван Таков от своя страна подкрепи казаното от колежката му Христова: "За последните 10 години парите за чистота са се увеличили с над 60%. Извинявайте, но града не е станал с 60% по-чист в никакъв случай. Ние държим да има доста повече пари за миене на улиците, защото те са в пряка зависимост с чистотата на въздуха".

По думите му за последните 5 години СО е събрала 115 млн. повече, отколкото е изразходвала за дейности по чистота.

"Както миналата, така и тази година направихме предложение такса смет за столичани да бъде намалена с 10%, предвид това, че парите, които се събират, не се изразходват за дейности по чистота. Или поне една част от тях", допълни той.

Според общинския съветник Альоша Даков нито гражданите, нито пък бизнеса, могат да разберат за какво се харчат събираните от такса смет средства.

"Тази ситема трябва да е публична, за да може всеки гражданин на София да се ориентира за какво се харчат парите", настоя той и даде пример – в Пловдив улиците, по които се движи градският транспорт, се мият 5 пъти седмично. В София това се е случило 12 пъти, но за цялата година.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase