Снимка: БТА

След няколко месеца на протести Законът за личната помощ бе приет и дойде време за благодарности. Майките и всички, работили по текстовете, благодариха и се поздравиха в Народното събрание за приемането на законодателството за хората с увреждания.

"Голяма победа, изстрадана. Спомнихме си откъде тръгнахме, от един закон, който никой не подкрепяше, за да стигнем до аплодисментите в парламента. Едни смели жени дадоха урок на обществото, че една кауза, колкото и да е невъзможна, може да е успешна, ако е справедлива. Дадоха урок и на политиците, че трябва да чуват гласа на хората", каза омбудсманът Мая Манолова.

Още по темата

Социалният министър Бисер Петков също се съгласи, че законът е "изстрадан", но в крайна сметка се е стигнало до неговото приемане.

"Много пъти бяхме между "Осанна" и "Разпни го". Много срещи бяха емоционални и драматични, но стигнахме до един закон. Това нямаше да е възможно без много хора, които не са тук - премиера, министъра на финансите, на здравеопазването, на вицепремиера Дончев", каза Петков.

Светлана Ангелова изтъкна и заслугата на Бойко Борисов, който се ангажира с финансовото обезпечаване на законите и бе арбитър между депутатите и протестиращите родители.

"Благодаря на всички каузата лична помощ от страдание през надежда да се превърне в реалност", каза и шефът на социалната комисия Хасан Адемов.

Според майките пък законът за личната помощ е шанс за бъдеще, а събитията през последните месеци са показали, че има гражданско обещство.

"Законът за личната помощ е закон за бъдещето на децата ни. Децата ще ги има, когато нас ни няма", каза Вера Иванова от "Системата ни убива".

И въпреки че двата закона за хората с увреждания бяха приети в срок, протестите ще продължат. Майките обещаха, че махат палатката зад Народното събрание, но се заканиха, че през януари ще я разположат пред здравното министрество, за да се борят за реформа в ТЕЛК.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase