Снимка: БТА
fallback

Премиерът Бойко Борисов припомни пред журналисти преди началото на днешното правителствено заседание отделените от държавата средства в съдебния спор за приватизационния договор на БМФ. Поводът за изявлението са обвиненията в лобизъм заради промените в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, върху които вчера президентът Румен Радев наложи вето. От ГЕРБ пък информираха, че ще подкрепят ветото.

Oще по темата
На 6 юли 2017 г. кабинетът на Борисов е одобрил допълни разходи по бюджета на Министерството на икономиката в размер на 2,4 млн. лв. за дължимата държавна такса в иск пред Върховния касационен съд (ВКС) за отмяна  на арбитражното решение от 30 март 2017 г. към "Кей Джи маритайм шипинг".

Борисов категорично заяви, че ако целта е била да бъде пазен конкретен бизнесмен, е нямало да се отделят тези средства, за да бъдат заведени тези дела, предаде БТА.

Промените в Закона за приватизация предвиждат специфични задължения на приватизираното дружество да не могат да бъдат вменени на купувача за повече от пет години. Депутатите от  Обединени патриоти обвиниха при гласуването коалиционните си партньори, че промените са в полза на "Бояна филм", БМФ и "Булгартабак". Законът е тежко лобистки и обслужва интересите на определени олигарси, заявиха вчера пък от БСП.

През лятото на 2008 г. купувач на 70 на сто от Български морски флот (БМФ) става германско-българският консорциум "Кей Джи Маритайм Шипинг". Българският партньор в сделката е "Адванс пропъртис" - холдинг на братя Домусчиеви.

През 2013 г. холдингът на Домусчиеви изцяло придобива консорциума собственик на БМФ.

В течение на годините обаче холдингът е неспособен да изпълни своите задължения по приватизационния договор и Домусчиеви завеждат дело срещу Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол в арбитражен съд, с което се опитват да променят условията на договора. Арбитражът отсъжда в тяхна полза първоначално, но това решение е обжалвано във ВКС.

През есента на 2017 г. ВКС отсъжда, че арбитражът няма необходимата компетенция, за да отсъди по този въпрос.

Делото е върнато на арбитража, който на свой ред приема решението на ВКС и преценява, че не е компетентен да се произнесе по казуса и прекратява производството за промяна на приватизационния договор. В резултат на това Домусчиеви на практика губят делото, защото исканата от тях промяна на приватизационните условия не е одобрена.

Още икономически новини и анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

Анонимен

преди 5 години

Подкрепяме Кой

30

Анонимен

преди 5 години

РАНИАЛ

29

П.Петров

преди 5 години

СИК-аджията си остава СИК-аджия, с две думи - проста мутра!Де-факто Борисов признава, че мафията си има държава и вместо биячи с бухалки ползват съдии и прокурори за сплашване(дори и съвестно отстояващи Закона), а после предлагат на сплашения Домусчиев, ГЕРБ да го "пазят" с удобни закони със задна дата, при това само срещу половината от 56-те милиона, които би трябвало да плати на държавата!ГЕРБ СА УНИЩОЖИТЕЛНИ ЗА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВА И ДЪРЖАВНОСТ!

fallback