Снимка: архив "Булфото"
fallback

Съкратени процедури, лично присъствие само в краен случай и повече права за джипитата при издаване на ТЕЛК-ове предвиждат новите правила за работа на трудово-експертните лекарски комисии.

Промените в наредбата за ТЕЛК бяха разгледани вчера от Националният съвет за тристранно сътрудничество разгледа.

Новите моменти предвиждат ТЕЛК-вете ще издават решения за степен на инвалидност само по медицинската документация на пациентите, която включва епикризи и изследвания. Хората  ще се явяват лично само при особено заплетени случаи, пише "Монитор".

Oще по темата

След промените комисиите ще казват дали пациент трябва да получи медицинско изделие или помощно средство. До момента този ангажимент имаха лекарските консултативни комисии към лечебните заведения.

Лекарите ще дават проценти на неработоспособност само за основно, но не и за съпътстващи заболявания. В момента трайната неработоспособност се формира на базата на всички съпътстващи диагнози.

Друга промяна е, че за всяко заболяване вече има точно определен процент на неработоспособност. Досега той варираше в различни диапазони. За да се избегнат порочни схеми, в състава на ТЕЛК-овете ще се сменят различни специалисти.

Занапред лекарите в комисиите няма да са закрепостени с трудови договори да работят само там. Това е и основната причина, която заедно с ниското заплащане доведе до дефицит на специалисти в тези структури.

Същевременно в тях ще могат да работят не само общопрактикуващи лекари на допълнителен договор, но и специалисти от доболничната помощ  и от болниците.

"Ръководителите на лечебни заведения, към които функционира ТЕЛК, ще имат възможност да привличат повече експерти към тази дейност, така че да бъдат взаимозаменяеми", пише в мотивите на здравния министър Кирил Ананиев към проекта.

Според него промените ще доведат до-по-гъвкава работа на ТЕЛК, а времето за чакане на експертизата ще се съкрати.

Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) пък ще извършва целеви проверки при съмнителни случаи, особено ако има натрупване и постигане на нереално висок процент на инвалидизиране от "по-маловажни заболявания или пък такива, които нямат нищо общо с индивида, който се е явил, ако се е явил въобще".

Това съобщи вицепремиерът Валери Симеонов след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Той обясни, че според издадените документи има цели села, страдащи от епилепсия.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

51

Май

преди 5 години

Навсякъде по медиите излизат математически сметки как по точно се обират инвалидите с голямата реформа. И странно, ама дежурният виновен пак е Манолова. Брей, все едно тя я правила тази реформа и не са я гонили и изолирали въобще. Повервах, ей сега, на куково лято.

50

Анонимен

преди 5 години

Статията защо така бързо изчезна от сайта? Пратихте я в девета глуха.

49

House M.D.

преди 5 години

До #47,Не ме разбрахте. Не става въпрос за мързел, а за завишени разходи. При един и същ доход, Вие можете да похарчите вашите пари за каквото решите. Сега прибавете към Вашите разходи още 200 лв. Обаче заплатата остава същата. Никой няма да ми даде 200 лв. отгоре само защото съм диабетик.

fallback