Снимка: архив "Булфото"

Депутатите от "Воля" откликнаха и внесоха в парламента законопроекта за личната помощ, изготвен от екипа на омбудсмана Мая Манолова. Текстовете бяха изработени след няколко срещи на Манолова с протестиращите родители на деца с увреждания.

Те настояват личната помощ да бъде уредена в отделен закон, докато социалното министерство обяви, че променя два закона, за да регламентира въпроса в тях.

"Воля" е единствената, поне засега, която подкрепя проекта на омбудсмана.

"Целта е той да бъде гласуван максимално бързо в пленарна зала, за да могат майките на деца с увреждания, които протестират от седмици в цялата страна, да могат да се приберат при децата си възможно най-скоро", обявиха от партията на Веселин Марешки.

Още по темата

Депутатите от "Воля" изразиха и надежда, че ще бъдат прекратени "опитите на политически партии да употребяват за свои рекламни цели страданието на децата и техните родители".

Проектът на Манолова предвижда за следващата година да бъдат отделени 105 млн. лева за личната помощ на хората с увреждания.

Според нея тази сума няма да бъде изразходвана напълно, защото не всички ще поискат да имат личен асистент, а някои от тях могат да предпочетат да взимат добавката от 90 лева за чужда помощ.

Миналата седмица Манолова прогнозира, че до 31 юли, когато излизат във ваканция, депутатите спокойно могат да се справят с приемането на новия закон.

"Ако се заемат незабавно с проекта, който наистина е много добър, обсъждането и приемането ще им отнеме време съизмеримо с оставащото до края на пленарната сесия", обясни тя.

Днес социалният министър Бисер Петков коментира лаконично закона "Манолова" и решението на "Воля" да го задвижи в парламента.

"Ние продължаваме работата по два законопроекта – за хората с увреждания и за социалните услуги. Манолова откликна на исканията на майките на деца с увреждания, пътят на омбудсмана до парламента е по-кратък отколкото на едно министерство. С нея работим заедно в работните групи. Сметката от 100 млн. лв, която тя направи, е доста условна", уточни Петков пред bTV.

Министърът призна, че има злоупотреби при помощните средства за хората с увреждания и нарече това публична тайна.

"Обикновено доставчиците декларират каква е доставната цена, а се заплаща максималната, която се отпуска за устройството", каза той.

От 1 юли социалното министерство промени размера на помощите за част от изделията за хората с увреждания. В някои случаи сумите са драстично орязани заради съмнения за злоупотреби.

Един от примерите са слуховите апарати – един апарат струва 146 лв. за фирмата, която го купува, а след това се продава за 406 лв.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase