Илияна Йотова. Снимка: архив, БТА

Българската позиция по случая "Скрипал" е правилната, разумната и работещата позиция, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред БНР.

Според нея към момента няма европейски документ, който да задължава държавите от Европейския съюз да имат единна позиция по казуса, а всяка страна е оставена да действа според собствените си външнополитически интереси и приоритети.

Още по темата

Позицията на България щеше да бъде необяснима преди десет години, когато ситуацията в света беше доста по-спокойна – преди кризите, посочи Илияна Йотова.

„В днешно време, когато борбата с тероризма, международните конфликти са буквално пред вратите ни, една такава позиция от страна на българската държава, която запазва авторитета си сред европейските партньори, а от друга страна запазва възможността да бъде посредник в отношенията с Русия, е не просто разумната, а работещата позиция,“ каза вицепрезидентът.

България не е единствената държава, запазила особен вид неутралитет, предприемайки най-слабата мярка с извикването на посланика ни в Москва за консултации, отбеляза вицепрезидентът и даде примери с реакциите на страни като Малта, Люксембург и Словакия.

Според Йотова Съветът по сигурността към Министерския съвет е проявил мъдрост, а "единството в Европа не бива да бъде свещена крава". Имало е много случаи, в които подобно единство не е било проявявано и към нас, припомни тя.

„Наясно сме, че една голяма част от кампанията за излизането на Великобритания беше проведена и на гърба и на гражданите от Източна Европа. Не искам да правя този паралел, но когато говорим за единство, трябва да бъдем много внимателни. Единство под ултиматум и натиск няма как да бъде постигнато," заяви вицепрезидентът.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase