Снимка: Reuters, архив

Поддръжката на оградата на границата с Турция, която спира нелегалните мигранти, ще е освободена от задължителните процедури по Закона за обществените поръчки и ще се договаря пряко. Това решиха депутатите като приеха на първо четете поправки в Закона за обществените поръчки.

Зад идеята единодушно застанаха всички народните представители от мнозинството, а опозицията в лицето на ДПС и БСП беше категорично против.

Още по темата

За да защити поправката в закона, внесена от Данаил Кирилов от ГЕРБ и Християн Митев от Обединени патриоти, в парламента дойде и вицето на премиера Валери Симеонов.

Според него ремонтите, които се налагат било поради повреда на оградата от нарушители, било поради природни стихии или по други причини, трябва да бъдат извършвани максимално бързо, за да не се повишават рисковете за националната сигурност и да се противодейства адекватно на незаконната миграция.

Симеонов призова опозицията да не стига до поредния скандал, а да постъпят патриотично и да застанат зад законовите изменения, защото е повече от очевидно, че съоръжението изпълвява задачата си.

"През 2015 г. от БСП подкрепихте оградата да се изгради без обществена поръчка, защото тогава на ден бяха засичани повече от 1000 нелегални мигранти, а за цялата година бяха върнати около 100 000 човека, но не се знае колко нелегални са преминали границата, защото тогава нямаше ограда. Ние сега искаме да поправим една грешка, че не е включена поддръжката, вече има ограда, бежански наплив няма, за последния месец нито един мигрант не е хващан там, но е редно и поддръжката да влезе в режима на изграждането и строителството на съоръжението", обясни той.

Според вицето се губи много време при обжалването обществената поръчка, а съоръжението се руши под стихиите.

"Има паднали дървета, които са я повредили на места, а досега тези повреди са поправяни от фирмите, които са я изградили без да им се плаща, на добра воля, но това не трябва да продължава така, трябва да се даде правомощие на областните управители, които са й стопаните, да се грижат за нея, защото оградата и пътищата към нея са обект от национална сигурност и трябва да се поддържат", коментира още Симеонов.

Той допълни, че благодарение на оградата през миналата година няма и нито случай на болести по животните като шап и чума, защото съоръжението спира и стадата от Турция.

Въпреки силните аргументи на Симеонов, от БСП се обявиха категорично против поправките в закана.

Сред основните мотиви на червените беше фактът, че и в момента има законова възможност при форсмажорни обстоятелства ремонтът да мине с пряко договаряне с изпълнител.

"Има специален текст в закона за тези случаи, но за да се случи това трябва да мине процедурата през Министерски съвет, а вие сега искате да натоварите с това областите управители и да освободите правителството от отговорност", скочи Крум Зарков.

Съпартиецът му Иван Иванов обвини мнозинството, че е превърнало депутатите на сапьори, защото трябвало да се предпазват от поредната мина.

"250 милиона лева бяха похарчени за тази ограда, а сега искате да санираме и за прикрием една грандиозна кражба", отсече пък той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase