Снимка: Булфото, архив
fallback

Договарянето за името на Македония не трябва да е за сметка на България, смята президентът на България от 2002 г. - 2012 г. Георги Първанов.

Според него фактът, че се деблокира диалогът между Гърция и Македония в спора за името, е положителен.

"Притеснява ме, че започват да се водят разговори в посока към няколко варианта, някои от които бият по българската позиция", призна той.

Oще по темата

"Да, ние сме признали Македония с нейното конституционно име, първи при това, но представете си варианти като Горна Македония или Северна Македония – това е договаряне в полза на Гърция, но за сметка на България", подчерта Първанов пред bTV.

Мисля, че не е безразлично на София и на нашата дипломация как ще завършат тези преговори. В един момент трябва да има някаква съгласуваност и с нас, смята той.

Името Северна или Горна Македония включва Пиринския край, тоест Егейския край не го засягаме и не го коментираме, а в същото време претенциите към България висят, остават в пространството. Най-малкото това трябва да се проговори между правителствата на двете страни", допълни той.

Първанов отбеляза, че подкрепя идеята и поведението на премиера за спиране на разправиите на Балканите.

"Въпреки всичко не може всяко договаряне да бъде за сметка на България, тоест ние трябва да отстояваме нашия интерес", категоричен беше той.

Според него деблокирането на преговорите между Атина и Скопие е по-скоро западен натиск, може би задокеански.

Във връзка със срещата на турския президент Реджеп Тайип Ердоган с ЕС у нас в края на март Първанов заяви, че трябва да видим какво се очаква на изхода от тази среща.

Претенциите на Ердоган не се вписват в европейското поведение, заяви Първанов.

"Има две тенденции – едната е османизацията на Турция, другата тенденция на нас ни се иска да е европейската линия. Коя ще надделее, не е много трудно да прогнозираме. Ердоган няма да отстъпи от идеята за османизацията и влиянието в ислямския свят. В този смисъл разговорът с него няма да бъде лесен. Той не е лесен дипломат, държавник, но е предсказуем дори и тогава, когато поставя тежки условия", подчерта той.


Първанов все пак отбеляза, че самото домакинство и организацията на тази среща в България е нещо позитивно.

"В поведението на българската дипломация ми липсва поставянето на нашите проблеми. Да сте чули за последните години някой да говори за проблемите на тракийските бежанци, за имотите, които бяха отнети? Не, този въпрос е снет от дневния ред. Докато турската дипломация има железни опорни точки, поставят си всичко от президент през премиер до последния чиновник", изтъкна Георги Първанов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

56

bolbov

преди 6 години

Питат Радио Ереван В коя държава е възможно от изтърванов селянин да направят президент?Само в България отговаря радиото

55

Анонимен

преди 6 години

***, по-***, най-***, македонец!!!

54

Диоген фенера

преди 6 години

А Плевнелиев като беше на власт с БСП този проблем защо не беше решен,ами е по важно да плюете по властта докато вие я вземете-демек действат на принципа стани ти да седна аз.Не одобрявам политиката на ГЕРБ,ама и на тия лицемери също.

fallback