Снимка: Булфото
fallback

Шефката на бюджетна комисия в парламента Менда Стоянова от ГЕРБ не се разчувства от черните знамена, спуснати от сградата на БАН срещу парламента в знак на протест срещу недостатъчния бюджет за наука.

Напротив – според нея има достатъчно пари за учените, стига обаче да се използват както трябва.

Oще по темата

"В бюджета за 2018 г. има 5 милиона повече за БАН в сравнение с тази година. Ръстът е 5%, малък е, но това са възможностите на бюджета", обясни тя. Според нея учените обвиняват държавата, че недофинансира БАН, но това не било така.

"За пръв път през 2018 г. от бюджета са предвидени 65 милиона за проекти, за които учените от БАН и от университетите ще кандидатстват, това са пари които те биха спечелили на проектен принцип, а така се финансират учените от цял свят", обясни Менда Стоянова.

Освен това за трета поредна година имало и програма за финансиране на млади учени.
 
Тя припомни, че през 2015 г. средствата по програмата не са били харчени както трябва, защото се оказало, че половината от тях си ги взели ръководителите на тези млади учени за техните си заплати.

Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски обаче успял да оправи нещата и сега всичко било наред.

"Може би на учените от БАН не им харесва това, че трябва да се борят за заплати, че те са за проекти", допусна Менда Стоянова и допълни, че това е световната практика.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

някой си

преди 4 години

Няма такава световна практика - никъде! Държавна институция да се самофинансира от проекти. Хубаво - да допуснем, че това е някаква смислена практика за финансиране. Какво прави един докторант, който тъкмо е отишъл в тая академия и се чака той да й оправя рейтинга и да прави наука. Освен, че трябва да пише тепърва дисертация трябва да участва и в проекти, които му се явяват втора работа, защото дисертация не се прави за два дена. Науката не може да бъде икономизирана!

22

Анонимен

преди 6 години

До Стига вечеНе си наясно. Много пари има за проекти и точно тези "сироти" учени от БАН ги взимат чрез частните си фирми, регистрирани на името на подставени лица. После разработват въпросните проекти, като безплатно използват лаборатории, уреди, помещения на БАН, а също и труда на най-младите си колеги, които не смеят да шукнат.

21

Анонимен

преди 6 години

До Анонимен 13Тогава защо не патентоват постиженията си зад граница?Или там никой няма да им обърне внимание, защото въпросните "постижения" просто са преписани от чуждестранни научни списания.Нали се шумя около името на един нашенец, предложен за супер престижната награда "Декарт" за научни постижения? И защо го отсвириха?Защото "постиженията" му се оказаха преписани от руски научни списания. После преведени на английски и публикувани в чужбина. Но се оказа, че и там четат руските издания

fallback