Снимка: Булфото, архив
fallback

Онкоболни, диабетици и хора с хронични заболявания са принудени са си купуват лекарствата си скъпо и прескъпо и дори да ги търсят в чужбина, защото реекспорта на медикаменти е в огромни количества. Според лидера на АБВ Константин Проданов държавата с бездействието си отказва да помага на болните.

Oще по темата

От партията, която остана извън парламента, са предложили на комисията за борба със сивата икономика, оглавявана от Емил Димитров – Ревизоро от Обединени патриоти, законодателни мерки, с които да се сложи край на реекспорта на лекарства.

Една от тях предвижда Агенцията по лекарствата да разшири правомощията си за контрол на големи и малки дистрибутори.

По сметки на експертите от АБВ, ако реекспортът е в рамките на 15-20%, това не би повлияло на пазара, но реално той е много повече.

"Има данни, че само от 6 аптеки за няколко месеца са изкупени лекарства за 44 милиона лева и са били изнесени, обясни Георги Кючуков", експдепутат от АБВ.

Той допълни, че схемите за износ на лекарства от страната са четири. Първият е, когато голям дистрибутор внесе медикаменти, продаде част от тяхна аптеки в страна, а останалото количество изнесе. Според Кючуков тази практика дори да не е съвсем морална, не е незаконна.

Вторият е по-скандален. При него дистрибутор продава на аптеките лекарства, откъдето обаче ги изкупува друг голям дистрибутор.

Има и схеми, при която всеки медикаменти се изкупуват с фалшиви рецепти или с фалшиви пациенти.

Вече има и един случай на осъден болничен аптекар за отклоняване на лекарства, допълни Кючуков.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Анонимен

преди 6 години

Всички големи световни фармацевтични фирми също са пропищяли от нашите некоректни дистрибутори на лекарства защото им подбиват пазарите извън България. ЕС се опитва да наложи някакъв ред като от 2019 г всяка отделна кутийка лекарство ще има свой уникален код и тръгвайки от производителя ще се регистрира на сървъри в Германия, при всяка продажба и препродажба също ще се регистрира от кого но кого. Тогава ако една такава опаковка предназначена за България попадне в Германия ще се счита за фалшива.

11

Анонимен

преди 6 години

Схемата. Вносителя за БГ е само 1 и е филиал на световна фармацевтична фирма като определя цена на едро на продукта Х за БГ пазара 500 евро. Същият продукт в Германия същата световна фирма го продава на цена 1000 евро. Тогава се появяват нашите дистрибутори и започват да изкупуват кой от където може от складове на едро от аптеки и по всички канали продукта Х и го изнася в Германия на цена примерно 950 евро. Продукта Х е с лимитирано количество за БГ заради ниската цена и става дефицитен.

10

Анонимен

преди 6 години

До Как ?Големите фармацевтични фирми си имат свои филиали в България и само чрез тях си внасят собствените продукти. Държавата нищо не субсидира. Представителите на тези фирми субсидират държавата защото тя постоянно им плаче че е много бедна и че населението е бедно и получават големи отстъпки специално за бг пазара стигащи понякога до 30-40% по-ниско от другите европейски страни. Точно в тези 30-40% играят некоректните дистрибутори изкупувайки и изнасяйки лекарства предназначени за нас в ЕС.

fallback