Снимка: Прессекретариат на президента
fallback

Национална политика за българите зад граница с цялостна и стратегическа насоченост, поискаха наши сънародници по време на разговора си с вицепрезидента Илияна Йотова в Будапеща.

Срещата се състоя късно вчера в сградата на Българското републиканско самоуправление в Унгария, съобщиха от прессекретариата на "Дондуков" 2..
 
Вицепрезидентът бе на работно посещение в Будапеща, като визитата бе по покана на българската общност в Унгария и се осъществи в навечерието на Деня на българо-унгарското приятелство – 19-и октомври.
 
По време на срещата Илияна Йотова отбеляза, че работата й с българските общности зад граница е приоритетна в дейността й като вицепрезидент.
 
"От особена важност ще бъде изучаването и запазването на българския език в страните с исторически български общности, както и гарантиране правата на сънародниците ни там“, бе категорична Илияна Йотова, според която, за да се случи това е необходимо да се направи разширена среща – дискусия с представители на всички институции.
 
Д-р Данчо Мусев, председател на организацията изрази надежда, че българската държава ще се ангажира целенасочено с проблемите на сънародниците ни зад граница. Ще бъде добре да се промени мисленето за създаването на такава политика и тя да не се прави "на парче“, а да се вземе пример от унгарските институции, отбеляза той по време на разговора с българския вицепрезидент.
 
На свой ред говорителят на българската общност в местния парламент Симеон Варга акцентира върху необходимостта България да се включи по-активно в реализацията и отбелязването на Деня на българо-унгарското приятелство. Според него, това би придало на събитието допълнителна значимост и важност.
 
В хода на разговора нашите сънародници споделиха пред вицепрезидента Йотова желанието си българските институции да съдействат за възстановяване на дейността на българското училище "Христо Ботев“, закрито през 2011 г. Една от задължителните предпоставки за добро обучение и образование на децата, според нашите сънародници е, българската държава да командирова в Унгария начални педагози и преподаватели.
 
"Добре е да бъдат обсъдени и набелязани поне няколко варианта за възстановяване функциите на училището, за да може да бъде избран най-работещият от тях“, отбеляза в отговор вицепрезидентът.
 
Илияна Йотова бе категорична, че ще продължи и занапред да работи за признаване на българския език като матуритетен, особено в страните, където имаме големи диаспори. По време на срещата вицепрезидентът и представителите на организацията дискутираха инициативата за осигуряване на възможността българските деца от чужбина да държат българска матура, каквато държат учениците в България.
 
"Ще продължим да работим за създаването на интернет платформа, чрез която всички наши сънародници, които не живеят на територията на България, да могат да получават и обменят информация от българската държава по важни за тях въпроси", посочи още Илияна Йотова пред представителите на българската общност в Будапеща.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Helleborus

преди 6 години

Няма по-свещен дълг от този, да пратиш учител на някой, който иска да се учи. Да платиш добре на учителя и да изпратиш кадърен учител, който да може да създаде школа. Когато създадеш школа, хората после сами ще се оправят. Ако изпратиш посредствен учител или ниско платен, който да отбива номера, си виновен ти, против тези хора. Жалко само, че МОН контролира учителите, а НПО-тата контролират МОН. И учебниците ни са меко казано плява, плява и пак плява. Но идеологически коректна плява.

26

Анонимен

преди 6 години

Идвали им били бомби от Сирия.И да са ти "идвали" бомби си е било съваем правилно - Ердоган помагаше на Идил срещу нефт на безценица. Руснаците показваха стотиците камиони пълни с цистерни нефт, които влизат безпрепятствено в Турция. Турция подготвяше и обучаваше терористи и ги пращаше е Сирия, Турция лекуваше ранените терористи. Това се знае по света, не можете да го скриете. И после "ах, ама що ни падат бомби по главите". Малко са ви били.

25

Дончо Дончев- Додо

преди 6 години

Браво! Помагайте на сънародниците ни е Унгария, защото утре ден може там да бягаме от Муслюмията, която Суджук Бойко и колабораторите му разрешават да ни налази! Силно развити български общности в братска Унгария могат само да са ни във полза!

fallback