Кадър: Bulgaria ON AIR
fallback

Пазарът на движимите имоти се раздвижи и последва адекватното увеличение на потреблението, тъй като когато се купуват имоти се купуват и всички останали приходящи стоки като мебели и битова консумация.

Това посочи икономистът Илия Лингорски в студиото на "България сутрин" на Bulgaria ON AIR по отношение на последните резултати на института за пазарна икономика, че има бум на потреблението у нас.

"Въпреки ръста в потреблението, ние лежим на нездравословни спестявания в банките. Бизнесът също не иска да рискува. Хората инвестират в недвижими имоти, защото няма в какво друго у нас да се инвестира", допълни той.

Според синдикалния финансист Мика Зайкова засиленото купуване на имоти не е белег за икономически растеж.

"Инвестирането в недвижимости не е най-ефективното нещо. Средната работна заплата не се получава от повечето българи. А 80% от населението получава доходи под необходимото. Пазарът на труда и дори самата държава се обезлюдяват", отбеляза Зайкова пред Bulgaria ON AIR.

Икономическият прилив първо вдига яхтите, след това обикновените лодки, а тези с продънените коруби си остават на дъното, крилато отсъди Илия Лингорски.

Таванът за кешови разплащания остана непроменен, а гостите смятат, че целият шум покрай този казус е бил напразен.

"Смях в залата, че кешовото ограничение ще пребори сивата икономика. Целият шум беше изключително безсмислен, тъй като все пак нищо не направиха. Очевидно Борисов се готви за президентската си кампания, като използва евтини трикове да се хареса на населението", заяви икономистът.

И добави, че на нас кешът не ние е проблем, а пример за икономическо развитие не трябва да ни бъде Западна Европа.

"Трябва да гледаме Източна Европа в лицето на Полша и Румъния. Нашето правителство не си дава сметка за това, тъй като са прокси на германската партийна система", уточни Лингорски.

Всяка регулация ражда някаква сива икономика, категорична бе Зайкова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Hogo

преди 6 години

До Брокер имотиНека купуват с кредити, след това ще има голям избор при ЧСИ. За последната една година се нагледах на безпарични тарикати ползващи кредити, как наддават при брокери и си утежняват положението вместо да се пазарят за понижение на цената, защото психозата за повишение на цените на НИ ги е хванала.

23

Има логика в това,

преди 6 години

да дадеш под наем жилище, като искаш по-малко пари и по този начин да привлечеш повече хора за кандидат-наематели, за да можеш да избереш подходящи. В момента наемите са така изкуствено надути, че такъв хазяин няма да е на загуба, ако смъкне искания наем с 5-10% в сравнение с това, което се иска за квартири като неговата.Наемателят ще е доволен и ще стопанисва жилището добросъвестно.Знае се как си го връщат тъпкано на алчните хазяи онези наематели, които са били безжалостно скубани.

22

Св

преди 6 години

Малко извън темата на статията, но във връзка с коментарите. Жал ми е за хора, които казват - защо да плащам наем, като за същите пари - вноска по кредита ще плащам мое. Не знам дали си правят сметката, колко пари ще излезе този апартамент в бъдещето, но най - важното е, в това бъдеще, ще го има ли този апартамент. Особено тепърва да купиш 60 годишна панелка - Титаник. Няма лошо да е твое ако имаш паричен потенциал и да си спокоен и да си правиш каквото искаш, но 90 % ипотека е безумие!

fallback