Снимка: Олег Попов/Dnes.bg
fallback

Колко ще са министрите в правителството "Борисов 3" - това ще договорят днес ГЕРБ и Обединени патриоти.

Структурата ще влезе в чернова на коалиционното споразумение между партньорите. Там ще пише също с колко вицета ще работи премиерът Бойко Борисов.

Най-вероятно те ще са трима, като от патриотите на тази позиция ще е Красимир Каракачанов. Не бил изключен и вариантът с 4-ма вицепремиери - при този вариант такъв става и Симеонов, като така ще се постигне паритет в управлението.

Oще по темата

Сигурният на тази позиция Томислав Дончев. С шанс да е вторият вицепремиер на ГЕРБ е Владислав Горанов. Той е плътно ангажиран с преговорите - ролята, която преди съставянето на кабинета "Борисов 2" играеше Румяна Бъчварова. Горанов обаче не искал да поема и вицепремиерски функции, защото така щяла да пострада основната му работа. Лиляна Павлова е също вариант.

"Надявам се другата седмица да приключим с коалиционното споразумение", лаконичен бе друг член на преговорния екип - Делян Добрев, след двучасови консултации, които се проведоха вчера в една от стаите на ГЕРБ в парламента.

"Започнахме работата по коалиционното споразумение. Обсъдихме структурата на документа и начина на вземане на решения. Нямаме разминавания по темите", отчете оптимистично Добрев.

Отказа да отговаря на уточняващи въпроси преди окончателно завършване на коалиционното споразумение другата седмица. Днес партньорите ще разгледат първоначалния му вариант като чернова.

Споразумението ще има структурата, която ще следва Министерския съвет. В него категорично ще е упоменато, че ГЕРБ няма да може да прекратява предсрочно мандата на правителството, без съгласието на "Обединени патриоти".

Въпреки че досега имена на министри не са споменавани, "24 часа" сверява прогнозите.

Макар че Каракачанов е сигурен силов вицепремиер, той няма да оглави отбраната. Военният министър ще е генерал, твърдят източници на изданието. Най-вероятно изборът на Борисов ще падне върху Константин Попов. Генерал поемал и здравното министерство. Но кой е той?

Валери Симеонов почти сигурно е бъдещият министър на енергетиката. Това нямало да оголи председателството на парламентарната група, тъй като патриотите го фиксираха като триумвират. Така след излизането на Каракачанов и Симеонов от парламента депутатите на ВМРО и НФСБ ще водят заместниците им. Волен Сидеров остава твърдо в парламента. Ако Симеонов поеме енергетиката, от ГЕРБ ще поверят на Теменужка Петкова икономическото министерство.

Патриотите искат и министерството на културата, за където се стяга Славчо Атанасов от НФСБ. В края на 42-ото НС той оглавяваше ресорната парламентарна комисия след отстраняването на Полина Карастоянова.

Слухове обаче пращат Петър Николов като министър на културата. Той е бивш член на ДСБ и ДБГ, след което мина в "Атака" и на последните избори бе водач на листата на патриотите в Ловеч.

В същото време депутатите от ГЕРБ очакват Вежди Рашидов да кара трети мандат като министър на културата. Ако той не е в кабинета, Борисов ще търси друг българин, с турски корени за министър.

Социалното министерство е другото, за което преговаря Каракачанов. За там най-подходяща е бившата депутатка д-р Султанка Петрова. Тя се разглежда като титуляр или зам. социален.

От ВМРО искали и министерство за българите в чужбина, но ресорът почти сигурно си остава на ниво агенция. Причината - ако Борисов склони да открие такова министрество, каквото му предлагат преди всяко негово правителство, то ведомството ще е без портфейл. А това не устройва патриотите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

35

Пешо

преди 7 години

Това ще бъде правителство на псевдо-патриоти и ***!

34

Наблюдател

преди 7 години

"Борисов 3" - За Реформи забрави!

33

ognyanz

преди 7 години

Валери Симеонов е подходящ за министър на енергетиката, тъй като той е готов окончателно да загроби строителството на АЕЦ "Белене". Вече като че ли никой не си спомя, че България плати два ядрени реактора, и сега те са наша държавна собственост. Тъй като са твърде големи и скъпи, за да се скрият някъде, най-подходящ се оказва музейния вариант - да се оставят на площадката на ЕАЦ "Белене" и да им се сложат информационни табели за какво са били до какво са докарани от слугуване на чужди интереси.

fallback