Кадър: Bulgaria ON AIR
fallback

Прокурори бойкотираха срещата с главния прокурор на Националната агенция за борба с корупцията в Румъния (DNA) Лаура Кьовеши за опита на северната ни съседка. В предаването "България сутрин" на Bulgaria ON AIR адвокат Николай Хаджигенов сподели, че не е изненадан от липсата на присъствие от страна на нашите прокурори и политици на тази конференция.

"Кьовеши дойде, за да каже как да се борим с проблемите и нашите политици, естествено, предпочетоха да не са там", каза Хаджигенов.

Директорът на Българския институт за правни инициативи Биляна Гяурова е на мнение, че разликата между Румъния и България е, че няма еднакво прилагане на закона.

Гяурова сподели, че е присъствала на срещата в Съдебната палата, където Кьовеши е съобщила, че над 85% от сигналите, които DNA получава, идват от граждани и в по-голямата си част са с автентична информация.

"И нищо чудно, че само за миналата година от над 1200 обвинителни акта в Румъния имат към 870 ефективни осъдителни присъди", подчерта Гяурова в студиото на Лора Инджова. "Това показва, че хората там са разбрали, че законът може да се прилага еднакво за всички. При нас това още не се е получило", допълни директорът на Института за правни инициативи.

Тихомир Безлов от Център за изследване на демокрацията обаче смята, че в България гледаме само позитивната част.

"Един от острите спорове в Румъния са големите крайности, в които изпада агенцията, ръководена от Кьовеши. За да има присъда, трябва да получите доказателства. Проблемът там е начинът, по който се събират тези доказателства за политици и бизнесмени", коментира Безлов пред Bulgaria ON AIR.

Николай Хаджигенов обаче изрази несъгласие с казаното, като подчерта, че ако съдът в Румъния види, че има незаконно събрани доказателства, той ще ги отхвърли.

Гяурова обаче се съгласи, че това, което агенцията търпи като критика, е, че прави прекалено агресивни разследвания.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Анонимен

преди 7 години

Пълната незаинтересованост от прокуратурата и политическите сили ясно показва тяхното отношение по въпроса с корупцията. Докато ние, народа се джафкаме с некви дребни теми от рода кой искал дебат и кой не и кой от двамата е по крадлив, те - политиците ще си правят квото си искат и ще са недосегаеми за закона. Да чухте от Нинова или Борисов нещо по темата? Няма и да чуете. Радев се опита за каже нещо, но от БСП веднага му свиха сърмите. Няма как хора които са за затвора да се борят с корупцията.

7

Мечти

преди 7 години

Ехх кога ще ги стигнем ние Румънците ...Отговора: никога, те поне правят нещо по въпроса докато ние пак затъваме всяка година все по надълбоко. Само забележете как всички политици са се ушишкали, това е направо очевадно. Много се краде но и много се яде! А сега се обърнете и забележете една пенсионерка пред припадане от глад, щото с пенсия 130лв не става.И всички си живеят щастливо- кой крал крал, кой ял ял.Добре дошли в България!

6

Възмутен

преди 7 години

Подкрепям напълно Наблюдател /коментар 6/. На братя Галеви не могат да им вземат имуществото, защото няма как да им се връчи призовка, но ако аз не си плащам кредита ще ми запорират и продадат всичко, че и без мое знание. При нас политиците пазят своите кръгове, бизнеси и влияние.

fallback