Снимка: Архив, Reuters

66% от българите не възприемат сценариите за "Европа на повече скорости" и не искат обособяването на център и периферия в Съюза. Само 24% смятат, че по-богатите и по-бедните страни в ЕС трябва да се развиват отделно едни от други.

В същото време обаче 72% смятат, че е по-добре България да не бърза с влизането в еврозоната. Това показват данните от експресния сондаж на "Галъп интернешънъл", проведен на 7 и 8 март 2017 г. сред 801 души в цялата страна, финансиран със собствени средства.

Още по темата

Инстинктът на българите по-скоро ги води към синхрон с най-големите европейски държави и възможността за фрагментация на Европейски съюз е плашеща за обществото ни. Въпреки това само 25% смятат, че трябва да влезем в Еврозоната и да се въведе еврото.

Общото мнение на българските политици също е, че развитието на Европа на две и повече скорости е неприемлив вариант за България. Президентът Румен Радев заяви в Брюксел ясната позиция на страната ни против формирането на център и периферия и каза, че ЕС се е трансформирал от съюз на принципи и ценности в съюз на сметки и пазарлък.

Според проучването на "Галъп нтернешънъл" продължава и следизборната положителна инерция в оценките за работата на президента Радев. 68% от запитаните оценяват по-скоро положително първия месец от мандата на президента и само 18% му дават отрицателна оценка.

В сондажа се проследяват и нагласите на респондентите за несъстоялия се дебат между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и лидера на БСП Корнелия Нинова. Дни наред двамата спориха дали да проведат дебат на четири очи или с екипите си, но така и не се разбраха. Нинова искаше лидерски дебат, а Борисов - дебат с експертни екипи и да бъдат представени евентуалните министри при сформирането на бъдещ кабинет.

Оказва се, че повечето хора предпочитат лидерския сблъсък и 60% биха искали да чуят позициите на Нинова и Борисов. Това е логично следствие от постоянното предпочитание за личности и "мажоритарност" у нас.

Както може и да се очаква, единственият електорат, който контрастира на фона на общото желание за лидерски сблъсък, е този на ГЕРБ, който подкрепя идеята за дебат с екипите.

37% от хората обаче изобщо не са чули за полемиките дали ще има дебат и какъв да бъде неговият формат.

В проучването е проверено и отношението на хората към престъпността и разкриваемостта на деянията. Обществената интуиция по-скоро води към бързо правораздаване и все още обществото не вижда толкова полза в популярните идеи за реформи и преструктуриране на сектора правосъдие и вътрешен ред. Така 58% от респондентите искат по-бързи наказания за престъпниците, а 38% смятат, че най-важна е реформата в съдебната система и МВР.

-----------------------------------------

Експресният телефонен сондаж е проведен на 7 и 8 март 2017 г. сред 801 души в цялата страна. Проведен е от "Галъп интернешънъл", със собствени средства.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase