Снимка: архив "Булфото"
fallback

Патова ситуация в парламента, трудни коалиции и сложно формиране на кабинет – това прогнозират социолозите след предсрочните избори. Причината: Нито една партия няма да има самостоятелно мнозинство, а водещите формации са с близки, почти изравнени сили.

Ако изборите бяха следващата неделя, в парламента със сигурност ще влязат пет партии, сочат данните на "Алфа Рисърч". Те са от социологическо проучване, проведено между 14 и 22 януари 2017 г. сред 1024 пълнолетни граждани от цялата страна.

При избори сега ГЕРБ биха получили 32.6%, а БСП -  от 28.8%. Разликата между двете партии е 3.8%, показват данните.

Oще по темата

Обединените патриоти биха постигнали резултат, близък до този на президентските избори - 10.7%.

Според данните на социолозите ДПС остава четвърта сила със 7.8% подкрепа.

От "Алфа Рисърч" обаче уточняват, че движението традиционно се представя по-слабо в проучванията, отколкото в действителното гласуване. Ако обаче и на парламентарните избори активността е  висока, то все пак може да остане в рамките на тези граници.

Малко над 4-процентовата бариера за влизане в парламента би се класирала новосформираната партия на Веселин Марешки "Воля", но социолозите се застраховат, че предстои тепърва да се види как ще се развива нейната подкрепа. 

Традиционната десница стартира от "под прагови" позиции – с 3.8% и най-близо до парламентарно представителство за момента е Реформаторския блок. 2.3% за "Да, България"; 1.4% за формация около ДСБ.

Подобна е ситуацията и с по-малките партии в ляво – 1.9% за Татяна Дончева и 1.4% за АБВ.

Според социолозите при тези данни формирането на кабинет би се оказало сложна задача. Те прогнозират и че ако част от десните избиратели останат без свое представителство в парламента, ще се отвори път към нарастващо влияние на популизма и национализма.

От "Алфа рисърч" намират парадокс в данните – те показват противоречие между евентуалния тип на управление, който биха излъчили изборите и очакванията на хората за политическия профил на следващото правителство.

В момента най-голям дял от хората (36.6%) биха желали след изборите страната да има дясно-центристко управление около ГЕРБ и други партии от този спектър. 27.3% предпочитат ляво-центристко управление около БСП.

11.5% виждат съюз на Обединените патриоти с ГЕРБ, а 8% - на патриотите с БСП. 

Най-малко желани са коалиция ГЕРБ – БСП (5.3%) и повторно управление на БСП и ДПС (4.2%). 

Макар и много слабо популярна, коалицията ГЕРБ-БСП се подкрепя основно от симпатизантите на левицата, като реакция на пакетирането им с ДПС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

44

ognyanz

преди 7 години

Ако Бойко пак успее да състави правителство, този път няма да изкара и две години. И пак сам ще си подаде оставката - вече му стана изпитан номер.

43

Ц. Караянчева

преди 7 години

Пекин е във Виетнам. Подпис Цвета Каравиетнамчева.

42

да можеш

преди 7 години

да крадеш значи да си власт, 26 години ни крадат и нищо повече

fallback