Снимка: Булфото, архив

Церемониалът по предаване на властта с 21 артилерийски салюти, приемане на почетния караул и срещата между стария и новия президент е от 22 януари 1997 г. Тогава Желю Желев отстъпи поста на Петър Стоянов.

Още по темата

Когато е избран първият демократичен държавен глава на 1 август 1990 г. от Народното събрание, протоколни чествания и изстрели не е имало. Петко Симеонов и Димитър Луджев си спомнят пред "168 часа" как е преминал денят тогава.

"Нямаше салюти и предаване на властта от Петър Младенов. Тогава бяха разпънали палаткови лагери, протестираха срещу него заради фразата: "Танковете да дойдат!". Искаха да го изхвърлят, та ходих да разпускам палатките, след като се споразумяхме с БСП", разказа Димитър Луджев, шеф на контактната група от страна на СДС.

"По-тържествената част беше в Народното събрание, когато Желю Желев се закле и започна да говори. Беше толкова шашнат, че направи гаф. Забрави да предложи ген. Атанас Семерджиев за вицепрезидент. Приключи речта си и аз видях, че всички социалисти са втрещени. Имахме уговорка за Семерджиев, беше гласувано и от нашата, и от групата на БСП. Част от колегите вече бяха заобиколили Желев да го поздравяват. Аз се втурнах към трибуната и взех да викам: "Семерджиев, Семерджиев". БСП гледаха шашнати, бяха в недоумение, все пак имахме уговорка. Но беше нормална реакцията на Желев. Все пак само няколко месеца по-рано той беше опозиционер, а тогава стана президент. Той ме видя, чу ме, спря да се прегръща с колегите. Обърна се към залата и каза, че за вицепрезидент предлага Атанас Семерджиев. Тогава цялата зала стана на крака и всички започнаха да ръкопляскат", разказа още той.

Петко Симеонов обаче си спомни, че той единствен не е могъл да се изправи от огромното напрежение и емоции, с които е бил съпътстван изборът на Желев.

"Просто нямах силата да стана - от вълнение, от преживяване на целия процес. Беше много емоционален момент. Сигурно го момент на архивните кадри. От вълнение, от преживяване. Много емоционален момент", разказа той. Той също каза, че не е имало протоколни процесии по предаване на властта.

Желев се заклел по живковската конституция, леко променена от 7-ото Велико народно събрание. Той подписал клетвен лист, че ще се ръководи от законите и конституцията и интересите на народа.

Веднага след избора на първия демократичен президент НСО започнало да го охранява. На новоизбрания президент депутатите му задавали много въпроси и Симеонов му помагал с отговорите.

А когато се обадили на съпругата на Желев - Маруша, за да й кажат, че той вече е президент, тя била на село и казала по телефона: "Имам да поливам домати, какво като са го избрали?".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase