Снимка: Булфото, архив
fallback

С активна патрулна дейност управляващите смятат да преборят битовата престъпност. Такава операция започва в следващите дни в пет области, а в следващите три месеца ще тече на национално ниво.

Това стана ясно в началото на извънредното заседание на правителството в оставка, което обсъжда план за борба с битовата престъпност и отпускането на допълнителни пари за целта. С одобрените 7 млн. лева ще се осигурят допълнително коли за полицейските патрули и гориво за автомобилите.

"За 3 месеца, ако следващото правителство иска да ги продължава (мерките - бел. ред.), ще си ги направи, ако не – като се върнем ние, ще ги направим за цялата година", разясни премиерът в оставка Бойко Борисов.

Вицепремиерът и МВР шеф Румяна Бъчварова каза, че на територията на страната има около 5 хил. малки населени места и е трудно за всички да се осигури постоянно присъствие. Според нея обаче активната патрулна дейност ще даде очакваните резултати.

Януари месец пък се характеризирал с набези в отдалечени населени места срещу възрастни хора, а повече от половината нападатели били редицивисти.

МВР шефът пресметна, че с отпускането на 7-те млн. лева може да се осигури присъствието на 1140 полицейски автомобила, които всеки ден могат да изминават допълнително до 210 км. Ще се работи и с криминалния контингент – с проверки и задържане.

Премиерът Борисов пък заяви, че година и половина слушал "не може, законът не позволява, нямаме пари, нямаме коли". Така или трябвало да се правят инцидентни полицейски операции с изпращане на жандармерията за 1-2 седмици, докато изхарчат парите, или да се избере устойчив вариант като днешния.

"Това дава възможност полицейските патрули да обгръщат голям брой населени места, да бъдат видими, да могат хората да ги спират, да им казват каквото има, докато дойдат новите служители, за да направим това, което имаше навремето като квартални отговорници или районни инспектори, и по селата включително", обобщи Борисов.

Със законовите промени, приети от парламента, над хиляда души – бивши военни и полицаи, се подготвят в "Симеоново" и другаде, за да станат полицейски служители, стана ясно от думите му.

"Армията ни помогна, ще продължим да я използваме", допълни министър-председателят.

Бъчварова пък уточни, че планът за борба с битовата престъпност бил подготвен още преди изборите, като резултат от усилията на кабинета.

Министърът обяви, че от 2008 г. не са купувани нови автомобили и полицейският автопарк е изключително остарял, високи били и разходите за ремонта му.

"Вече имаме рамков договор, 297 автомобила ще бъдат доставени март месец", съобщи Бъчварова и допълни, че са планирани още 300 коли, за да се осигури ресурсно полицията.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

88

Анонимен

преди 7 години

105- то други не останаха, освен изброените- НАБОРИТЕ НА АПРИЛСКИЯ ПЛЕНУМ СА НА ВСЯКЪДЕ- НЕ МОГАТ ДА СЕ ПЕНСИОНИРАТ, НЯМА НА КЪДЕ ДА МЪРДАТ- СТАРИ СА, НО ЧИСТЯТ УЛИЦИТЕ, ЛЕКУВАТ И ОПЕРИРАТ, ОПРАВЯТ АДМИНИСТРАЦИЯТА, УЧАТ ДЕЦАТА, КАРАТ КАМИОНИ, ВЛАКОВЕ, ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ, ЧИСТЯТ И МИЯТ- МЛАДИТЕ НЕ СЕ ВИЖДАТ НИКЪДЕ, ТЕ ЗАМИНАХА В ЕВРОПА- ДАЛИ СА ПРОСТИ- МОЖЕ НЯКОИ И ДА СА, НО ТЕ ВСИЧКИ СА ЕДНИ ОТ НАС- ТОЛКОВА ПАРИ СМЕ ОТДЕЛИЛИ 10% ОТ МИНИМАЛНАТА ЗАПЛАТА ТОЛКОВА МОЖЕ ТОВА ПРАВИ- УМНИТЕ ЗАМИНАХА.

87

Анонимен

преди 7 години

ЦЕЛТА Е С ДЪРЖАВНИ ПАРИ ДА СЕ КУПЯТ ГЛАСОВЕТЕ НА ПЕНСИОНИРАНИТЕ ПОЛИЦАИ, затова и програмата е за 3 месеца - до изборите.Иначе файда няма от такива патрули с шкембелии "полицаи".

86

Анонимен

преди 7 години

ЧЕСТО ЯВЛЕНИЕ Е ТЕЗИ "ПАТРУЛИ" да получават част от плячката.

fallback