Снимка: БТА, архив
fallback

Между 15 и 30% е увеличението на основните заплати на работещите в здравеопазването, заяви министърът на здравеопазването д-р Петър Москов при подписването на Колективния трудов договор.

Oще по темата

Най-голямо е повишението при редовите лекари, медицинските сестри и лаборантите. В новия договор са включени началните основни месечни възнаграждения на работещите в здравеопазването.

"За началник на клиника последното договорено като минимална възможност е било 850, сега договореното и разписано е 1000 лева. Лекар с една специалност от 700 през 2012-2013 година, на 850. Старша медицинска сестра, акушерка, лаборант от 560 на 720. Медицински професионалисти по здравни грижи, медицински сестри акушерки от 520 на 700", разясни той, цитиран от БНР.

Колективният договор е и начин да се задържат медицинските кадри у нас, посочи д-р Камен Данов от "Подкрепа".

Процентно най-големи са увеличенията в длъжностите на редовия лекар със специалност и на редовата сестра, акушерка, рехабилитатор, рентгенов и така нататък лаборант. Работещите в отделенията, в болниците, в детските заведения, училищното здравеопазване, за всеки един процент сме преговаряли и сме гледали разчети, за да видим може ли да стане.

До 38 на сто се вдига заплатата на млад лекар. Новите увеличения на заплатите трябва да влязат в сила до края на годината. 

"В около 100 клинични пътеки, обсъдени между здравното министерство и Лекарския съюз, се оказва, че само 30 на сто от цената отива за лечение на пациента. Не става ясно къде отиват останалите 70 на сто", каза министърът на здравеопазването Петър Москов.

Министерството готви анализ колко реално се харчи за един пациент по едно заболяване и  вероятно ще бъдат променени стойностите на някои клинични пътеки.

"Това, което прави министерството в момента, е реалното остойностяване на медикаменти, консумативи, тоест всичко, което е нужно за реалното лечение на един пациент с определена патология - режийни, разходи за изследвания, лаборатории, консумативи, медикаменти. Останалите пари, които влизат в болницата по тази клинична пътека и въобще влизат в болницата, те видимо и на светло трябва да бъдат разпределени като възнаграждение на работещите. Може би, там всички ще бъдем изненадани от тежки диспропорции, от невъзможност да се обясни един или друг доход, защо е толкова нисък или защо е толкова висок, или къде отиват част от парите", коментира министърът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

47

Анонимен

преди 7 години

Браво на министър Москов! Нека да намали пътеките на инвазивните кардиолози, защото не се трае-едни да лапат пая, а други ...

46

анонимен

преди 7 години

Вече на народа му писна все за доктори и учители да слуша.Все те реват за заплати.И веднага им дават.А това,че народа мизерства с мин. заплата-никой не го е грижа.Нямам нищо против те да вземат по-вече,но не с такава голяма разлика.Защото само на тях вдигат заплатите.Редно е мин. заплата да е обвързана със средната.

45

Много сте забавни

преди 7 години

Едни и същи хора ревете против ГЕРБ под всяка статия :D Когато не се вдигат парите - ТИЯ ДОКАРАХА НАРОДА ДО ПРОСЕШКА ТОЯГА, КАК СЕ ЖИВЕЕ С 350 ЛЕВА НА МЕСЕЦ, НЕ ВДИГАТ ЗАПЛАТИТЕ. Когато вдигат заплатите - ТОВА Е ПОПУЛИЗЪМ, ЗАРАДИ ИЗБОРИТЕ, ЗАРАДИ РЕТРОГРАДНИЯ МЕРКУРИЙ, ТЕ СА СМЕШНИЦИ. Сърби, боли - драго ми е :D :D :D :D

fallback