Снимка: БТА
fallback

Президентът Росен Плевнелиев обяви, че в петте години, през които е бил президент, е изминат пътя от "Големия шлем" до няколко смислени приоритета за България.

"Радвам се и се гордея, че в тези пет години изминахме пътя от "Големия шлем" с три руски проекта до няколко смислени приоритета за България - иновации, дуална система на образование, иновационни екосистеми, енергийна ефективност, либерализация и диверсификация".

Това каза президентът в слово пред годишната конференция на Глобалния предприемачески мониторинг в  България, съобщи БТА.

Oще по темата

"Големият шлем" е гордостта на предшественика на Плевнелиев, Георги Първанов, който през 2008 г. нарече така договарянето на "Южен поток", АЕЦ "Белене" и "Бургас-Александруполис".

Днес Плевнелиев обясни, че допреди пет години нито един от зададените от него приоритети не е бил в дневния ред на обществото. Той допълни и че е съгласен с тезата, че президентът не е този, който управлява държавата, но е категоричен, че е този, който я представлява и може да задава смислени приоритети.

В изказването си Плевнелиев похвали развитието на стартиращите компании в България и на сектора "информационни и комуникационни технологии". Той обаче не пропусна да отбележи, че има нужда от качествен човешки капитал за компаниите.

Президентът обобщи, че днес в информационните и комуникационните технологии са създадени 17 500 работни места, а секторът съставя 1,86% от БВП на страната. 

В аутсорсинг индустрията са създадени над 35 000 работни места, автомобилният клъстер, създаден преди 4 години, днес има над 20 фабрики и над 25 000 работни места.

Позитивна е тенденцията и за стартиращите компании. София е един от 10 града в света с най-благоприятни условия за стартиращи компании, според "Форбс".

Създадени са повече от 190 стартиращи компании на млади хора в България, над 50 от тези фирми генерират собствени приходи и създадоха 600 работни места.

Плевнелиев обясни, че тази тенденция ще продължи, но има едно голямо условие, за което държавата е длъжник - тези компании имат нужда от качествен човешки капитал, от образовани млади хора.

Държавата, за да подкрепи растежа на иновационната екосистема и предприемаческата култура в България, трябва да адресира именно това, каза президентът. Той отново посочи, че бъдещето на България се случва не на бойното поле, а в класните стаи.

Президентът обобщи и свършеното - осигуряване на достъпно финансиране от еврофондовете, довело до това предприемачеството и финансирането на стартиращи компании на най-ранна фаза да се случи успешно, за разлика от други държави.

Той напомни и важността от развитие на връзката "държава-бизнес-университети". "Платформата, която събира всички заедно - компаниите, бизнеса, университетите, правителството, неправителствените организации, е първата екосистема в България и на Балканите - "София тех парк", припомни още президентът

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

105

Анонимен

преди 7 години

До ПетърАлоооу, "еродирани"- ият, преди да обясняваш кой бил неграмотен и ***, първо върви да доучиш в трити клас.

104

bluesky1

преди 7 години

Американският пудел се изказва като партиен секретар, какъвто си е бил винаги...веднъж партиен секретар, такъв завинаги, макар и американска изтривалка.... За Големия шлем не знам полезен или вреден бил за Бг, но след Роско и Боко само един голям Чл*н се клати заплашително на хоризонта, но за всички нас простосмъртните хора....Жалко е и че нищо друго читаво сред политиците не се вижда.....помия!!!

103

ytt

преди 7 години

Излиза, че е по-добре без АЕЦ и Южен поток отколкото с тях? Да се чуди човек защо някога са строили ВЕЦ-ове, ТЕЦ-ове и АЕЦ. Точно тези проекти можеха да раздвижат икономиката и да дават реален продукт в бъдеще, но сигурно е по-добре да го караме само на търговия и туризъм. Но в такъв случай, защо ни е нужен хъб "Балкан"? "Големия шлем" действително бе такъв и точно за това ни наредиха да не го изкараме. Не е нещо, с което трябва да се гордее сегашното правителство!

fallback