Снимка: Reuters, архив
fallback

Снижение на бежанския натиск с около 20-30 процента в сравнение с миналата година, но и риск от хаотично нахлуване в страната ни, за което обаче институциите са готови, отчете вицепремиерът и МВР шефът Румяна Бъчварова.

Oще по темата

Тя обясни, че миграционната криза, заедно с влизането на България в Шенген и в чакалнята на Еврозоната, са били акцентите от разговорите на премиера Бойко Борисов в Германия преди два дни.

Оказва се, че се променя структурата на бежанския поток, като в него сега доминират бежанци от Афганистан и Ирак, а намалява значително потокът от Сирия.

"Следвайки своите ангажименти за ограничаване на вторичните движения на бежанците, полагаме усилия по линия на българо-сръбската граница и спираме опитите на хората, които са успели да преминат нелегално българската граница", отбеляза вицепремиерът, цитирана от БТА.

"Ние не можем да допуснем да се оформи бежански маршрут през територията на България, дори това да е в "наш интерес", т.е да не се задържат тук повече бежанци, но в голямата си част да излизат на Запад", допълни тя.

Румяна Бъчварова отбеляза няколко основни опасности за страната - увеличаване на пристигащите в страната и оставането им тук въпреки нежеланието им, заради невъзможността да излизат, както и възможно рязко нахлуване на бежанци от българо-турската граница.

"То е хипотетично, но ние сме подготвени, имаме разработен план, заедно с армията, жандармерията и всички сили", коментира вицепремиерът.

По думите й третият риск е най-сериозен - ако споразумението между ЕС и Турция не започне да се реализира от двете страни, сме изправени пред ситуация на дестабилизиране в Европа и на голям политически европейски риск.

Според Бъчварова през последния месец, месец и половина се надвишава капацитетът на центровете за миграция, като това крие своите рискове от усложняване на ситуацията.

"Работим по преобразуване на центровете на Държавната агенция за бежанците от отворен в затворен тип, за да има по-голяма дисциплина и сигурност в тях", увери тя и допълни, че това се налага и от характера на мигрантския поток.

След мелето в дома за бежанци в Харманли, реорганизацията ще започне именно оттам.

"Нямам информация за пострадали полицаи. Това, което се е случило, е конфликт между групи бежанци от две националности. До преди малко с директора на Държавната агенция за бежанците и главния секретар обсъждахме мерките, които да се предприемат. Ще засилим охраната, но по-важното е, че ще променим организацията, за да не допускаме в бъдеще появата на такива конфликти", посочи  Бъчварова.

Тя обясни, че има и вероятност бежанците да бъдат настанявани по различни националности, защото съществува разлика в поведението им.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

58

Анонимен

преди 7 години

За 1000 път питам на никой ли не му смър ди тази сделка Европа да си отвори границите за 80 милиона "турци" иначе те заплашват, че ще пуснат 2 милиона емигранти и нямали да приберат още 1 милион от Европа, а на всичкото отгоре и едни милиариди кеш да си харчат. Не се връзва, ама изобщо не се връзва ...

57

Това е положението..

преди 7 години

..После пак , разправяйте че Ердоган не бил прав...!ПРАВ Е ЧОВЕКА , ЗАТОВА И ТАНКОВЕТЕ МУ ВЛЯЗОХА В СИРИЯ!ЩЕ ВИДИТЕ , КАК ТОЙ САМ ЩЕ СИ РЕШИ ПРОБЛЕМИТЕ С МИГРАНТИТЕ!ЩОМ И РУСИЯ НУМА НИЩО ПРОТИВ--БЪДЕТЕ СИГУРНИ!

56

Анонимен

преди 7 години

Не е луд които яде баницата а които му я дава !Нещата ще си дойдат на мястото като почнат да правят като в Кьон и от потърпевшите има жени и деца на полицай които сега никои не гие закача защото местните ги е страх а тези не знаят какви са .

fallback