Снимка: архив Булфото

Дали говорейки за предсрочни избори, стабилност и баланси, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не отваря вратата за коалиция с БСП? Този въпрос поставят анализаторите от Института "Иван Хаджийски" в актуалния си коментар на последните политически събития.

Автори на анализа са проф. Петър-Емил Митев, Андрей Райчев, Кънчо Стойчев, Борис Попиванов, Първан Симеонов и Пламен Владимиров.

Те поставят политическото бъдеще в контекста на българското председателство на ЕС. Анализаторите припомнят, че редовните парламентарни избори трябва да се проведат непосредствено преди него или по време на него.

Още по темата

"По европейската политическа логика, или ще имаме избори до средата на 2017, или ще вървим към редовните през есента на 2018 г. А когато Борисов говори за предсрочни избори, по-важното е какво си представя след тях и дали търсенето на "стабилност" и "баланси" не отваря перспектива за "голяма коалиция" с БСП", се казва в анализа на Института.

Наблюдателите акцентират и на балансиращата и патриотична ниша, в която Борисов все повече се опитва да навлиза. Те допълват, че "според някои оценки" тази ниша е "проруска".

"В сложната външна обстановка президентската институция става все по-важна", пишат още анализаторите.

Според тях това е една от причините ГЕРБ да бави максимално решението за кандидата си. "А и Борисов видимо не се е отказал от самономиниране", напомнят от "Иван Хаджийски".

Анализаторите прогнозират и че лявото обединение ще мине през нови разделения. Те виждат голяма вероятност в "генералски отговор" на "генералското предизвикателство" на Борисов в лицето на ген. Румен Радев.

Институтът смята, че процесът по номиниране на кандидати в РБ е по-усложнен и от този в БСП. Това е така "най-вече заради конфликтните цели на участниците: създава се впечатлението, че ДСБ смятат да трупат капитал за "новия десен проект" от евентуално неубедително представяне на общата кандидатура", смятат анализаторите.

Те наричат Красимир Каракачанов "естественият" кандидат, защото никой друг не би могъл да балансира между "старите врагове" – "Атака" и НФСБ.

"Въпреки регистрацията на ДОСТ, Лютви Местан се сблъска с нови трудности – ролята му обективно намалява при сближаването на Русия и Турция. Тя обаче може да се окаже решаваща, за да подкопае стремежът на ДПС да бъде традиционен балансьор за президентския вот", се казва още в анализа на института "Иван Хаджийски".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase