Снимка: Reuters, архив

Регистрираните одитори ще получат право да разследват, да налагат санкции и да предприемат надзорни мерки. Това е записано в нов Закон за независимия финансов одит, предложен от правителството и одобрен на първо четене от депутатите.

Шефът на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова от ГЕРБ обясни, че текстовете са подкрепени и от експертите.

Според нея приемането на закона се налага дабъде приет, за да не се стигна до фалит на банка като този на КТБ.

"Една от причините да се стигне дотук беше одита на КТБ и тогава разбихме колко е важен одит", коментира тя.

С приетия закон се въвежда нова европейска директива, целта на която е да се повиши надзорът над предприятията с обществен интерес. Между тях са банките, застрахователните дружества, пенсионни фондове, търговците на ток и газ, железниците.

Законът гарантира в по-висока степен независимостта на регистрираните одитори като се забранява предоставянето на определени услуги извън одита.

Установява се максималната продължителност на одитния ангажимент към едно предприятие от обществен интерес като част от мерките срещу високата пазарна концентрация.

За повече яснота за потребителите на информацията от финансовите отчети в проекта са предвидени допълнителни текстове за обхвата на финансовия одит, както и отговорностите на регистрираните одитори и на ръководството на одитираните предприятия.

Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори ще носи крайната отговорност за надзора върху придобиването на право да се упражнява дейност като регистриран одитор, регистрирането на одиторите, включително на одиторите от други държави членки на Европейския съюз и от трети държави, гласят проектотекстовете.

Комисията ще отговаря за приемането и спазването на стандартите за професионална етика, за вътрешния контрол на качеството в дейността и за продължаващото професионално развитие на регистрираните одитори.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase