Снимка: Facebook
fallback

След постигането на историческото споразумение по въпроса за иранската ядрена програма и последвалия засилен диалог между ЕС и Техеран, се създава благоприятен климат за рестартиране на българо-иранските икономически отношения. Това е заявил министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си с председателя на Ислямското консултативно събрание д-р Али Лариджани, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

Oще по темата

Според българския премиер съществува положителна перспектива за развитието на контактите между двете държави предвид факта, че страната ни е била традиционен партньор на Иран в източноевропейския регион през 80-те години на 20 век. Борисов припомнил, че в определени години стокообменът е надхвърлял 500 млн.долара, докато сега той е около 150-160 млн. долара годишно.

"Нивата от 80-те години могат да бъдат постигнати отново. Вчерашните разговори, които имах и с д-р Роухани, и с д-р Джахангири бяха изключително полезни за нас, а надявам се - и за иранската страна. Включително с министрите обсъдихме конкретни проекти, които могат да бъдат основа за рестарта на икономическите ни отношения. Вярваме, че като член на ЕС страната ни представлява интерес за Иран с разположението си на пътя на транзита на ирански стоки за Европа и евентуално - на нови енергийни проекти", посочил премиерът Борисов.

Важна роля в засилването на икономическите контакти между двете страни има парламентарното сътрудничество, което в последните години също се развива активно, казал министър-председателят. Той отправил покана от името на председателя на българския парламент Цецка Цачева за посещение на д-р Лариджани в България.

Според председателя на Ислямското консултативно събрание д-р Али Лариджани добрите контакти с България в миналото са предимство за страната ни след излизането на Иран от изолацията. "Гледаме на България като на врата към Европейския съюз, за да развием икономическите си отношения с държавите от Европа", посочил д-р Лариджани. Той потвърдил желанието на страната си за задълбочаване на отношенията с България в сферата на икономиката, туризма, енергетиката и културата.

В разговора между Борисов и Лариджани е било отбелязано, че България е пример за толерантност между различните религии. Премиерът Борисов посочил, че българският народ е миролюбив и християни и мюсюлмани у нас живеят заедно и напълно равноправно участват в политическия и социалния живот.

Да има обмен на опит между ирански и български експерти в сферата на атомната енергетика. Това са обсъдили вицепремиерът Томислав Дончев и министърът на енергетиката Теменужка Петкова на среща с вицепрезидента и ръководител на организацията за атомна енергия на Ислямска република Иран Али Акбар Салехи. Срещата се проведе в рамките на посещението на правителствена делегация, водена от министър-председателя Бойко Борисов в Иран, съобщава правителственият пресцентър.

По време на срещата министър Петкова информирала Али Салехи за решението на Арбитражния съд в Женева по търговския спор между Националната електрическа компания и "Атомстройекспорт" във връзка с проекта за АЕЦ "Белене". То предвижда НЕК ЕАД да заплати 535 млн. евро на руската компания, както и да придобие произведеното за изграждането на проекта "Белене" оборудване.

Представен е бил 40-годишният експлоатационен и експертен потенциал на страната в работата на АЕЦ "Козлодуй". Близо 33 на сто от енергията в България се произвежда от атомната централа в Козлодуй, като по този начин продължава да е базова мощност и основен фактор в мощностния баланс на страната. През всички години на работа на АЕЦ "Козлодуй" страната ни е поддържала високо равнище на ядрена безопасност и радиационна защита. Българската страна е предложила на иранската да предостави експерти в областта на съхранението на отработено ядрено гориво.

Двете страни са се обединиха около задълбочаване на взаимоизгодното сътрудничество в сферата на атомната енергетика при използване на ядрената енергия за мирни цели. Дончев и Петкова са поканили Али Акбар Салехи да посети България, където да бъдат обсъдени технически детайли във връзка с бъдещото сътрудничество между двете страни в сферата на ядрената енергетика.

Представители на научните среди и високотехнологични компании от България и Иран ще участват в работна група за обмен на опит и развиване на икономическите отношения между двете държави. Затова са се договорили днес на двустранна среща в Техеран вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и вицепрезидентът по въпросите на науката и технологиите Сорена Саттари.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Анонимен

преди 7 години

Подобно нещо бе казано и при посещението на Дилма. Бойко много се кефеше тогава. Ама некой не си разбира от работата. Или от интереса.

24

Polovinka

преди 7 години

Kat si turiat i drugite zabratki...moje i da stane...:-):-):-)

23

Анонимен

преди 7 години

Браво на бат Бойко Добра и навременно решение. Докато не са ги алазии другите, ние да сме там вече.

fallback