Снимка: Правителствена пресслужба
fallback

Българският енергиен министър Теменужка Петкова и иранският й колега министърът на петрола на Ислямска Република Иран Бижан Намдар Зангане са обсъдили възможностите за задълбочаване на двустранното сътрудничество в енергийния отрасъл, по-специално в областта на природния газ.

Oще по темата

Срещата е в рамките на официалната визита на премиера Бойко Борисов в Иран, съобщи пресцентърът на министерството.

От първостепенно значение за иранската страна е изграждането на експортни терминали за износ на втечнен природен газ в Персийския залив. Заедно с водещи западни компании от енергийния сектор се разработва голямото газово находище Южен Парс.

В момента в страната работи завод за втечнен природен газ, който произвежда около 18 млн. куб. метра, предвижда се да достигне максималния си капацитет до четири години. Министър Зангане е подчертал, че Иран смята България за свой близък партньор, който би могъл да бъде врата за иранските енергийни ресурси към европейските пазари.

Mинистър Петкова е представила пред иранския си колега напредъка по осъществяване на един от основните приоритети на настоящето българско правителство - диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на енергийни ресурси за България и региона на Югоизточна Европа.

По думите й един от възможните маршрути за доставки на ирански природен газ за България биха могли да се осъществят чрез бъдещия терминал за втечнен природен газ на Александропулис по междусистемната газова връзка Гърция-България. Министър Петкова е запознала иранския си колега министър Зангане и с плановете на българското правителство да участва в проекта за изграждане на терминал за втечнен природен газ до Александропулис.

"Водим разговори с гръцките ни партньори за учредяване на съвместна компания. Очакваме до края на месец октомври да имаме яснота по техническите, финансовите и юридическите аспекти на проекта", е отбелязала Петкова.

Тя е поканила министъра на петрола да посети България, да се запознае с възможностите на модернизираната българска газопреносна мрежа. Очаква се през следващите няколко месеца да се възобнови работата на Смесената комисия по енергетика между България и Иран, както и на Съвместната работна група за природен газ.

По-късно пред журналисти енергийният министър коментира, че премиерът Борисов е поставил важните теми, свързани с диверсификацията на източниците и маршрути за доставка на природен газ, а домакините са проявили сериозен интерес по отношение на интерконектора Гърция - България, както и възможността България да участва в изграждането на LNG терминала на Александруполис. Напълно реална е възможността след 3-4 години да бъде доставян природен газ от Иран през този терминал, смята министърът.

Утре предстои среща на министър Петкова с председателя на Организацията по атомна енергетика в Иран.

"На нея ще говорим по теми, касаещи атомната енергетика не само за оборудването от АЕЦ "Белене", но и за предоставяне на експертиза и специалисти в областта на атомната енергетика", каза министърът в отговор на въпрос.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Анонимен

преди 7 години

Двойна тръба ще е значи ?

16

Анонимен

преди 7 години

хубава забрадка (бурка) е избрала

15

Анонимен

преди 7 години

То не беше газ от Азербейджан , то от черно море, сега от Иран.

fallback