Снимка: БТА

До 2 години България ще има единен дигитален кадастър. Това обявиха при посещението си днес във Варна министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и министърът на земеделието и храните Десислава Танева, съобщи информационна агенция "Черно море".

"След сериозни усилия на екипите на двете министерства, на Агенцията по кадастъра и всички работещи в тази сфера успяхме да постигнем за изминалата година и съответно бяха приети на Министерски съвет, вече са и в парламента, предстои окончателното им приемане, промени в Закона за кадастъра и имотния регистър, с който България най-накрая ще предприеме дългоотлаганата реформа - да има своя единен дигитален многопластов кадастър", каза министър Павлова.

Тя поясни, че е многопластов, защото включва подземната и надземната инфраструктура, т.нар. 2D кадастър с бъдеща перспектива да стане 3D (с пространствени данни) и 4D (с включено време).

За да бъде реализирана идеята, е защитен и одобрен проект по Оперативна програма "Добро управление" в размер на 12 млн. лева. По този проект ще се направят замерванията, развитието на картата и най-важното - изчистването на грешките, за да бъдат верни и коректни данните в общия кадастър, заяви Лиляна Павлова. Срокът по проекта е до 2 г. Екипът, който ще работи, е 650 души - от общинските служби по земеделието и от Агенцията по кадастъра. Те ще работят съвместно, за да бъдат дигитализирани данните.

"Процесът няма да е лесен. Много е амбициозна задачата, но с тези 12 млн. лв. и този екип от 650 души вярваме, че ще се справим", каза министърът на регионалното развитие и добави: "създаването на кадастъра е важно, защото е част от стратегията на правителството за електронно управление".

Какви ще са ползите за гражданите и бизнеса от изграждането на единния дигитален многопластов кадастър: първо, всеки един гражданин, всяка една фирма, ще може да получава информация на едно гише, независимо дали в общинските служби по земеделие, или в общинските служби, или в службите на кадастъра.

Второ, оттук нататък нито една общинска, държавна структура или институция няма да има право да изисква на гражданите и бизнеса скици. От деня на влизане в сила на дигиталния многопластов кадастър, всяка една служба в държавата ще ги изисква по служебен път, а не да кара гражданите да ги получават.

Трето, няма да има нужда, ако живеете във Варна, а имате имот във Видин, да ходите до Видин, за да получите своята извадка от кадастъра. Можете с електронен подпис да я заявите онлайн или да я получите в общинската служба по земеделие във Варна, или в Агенцията по кадастъра.

Ще има онлайн достъп и електронен обмен на данни. Това е важна част от стратегията за електронно управление на страната, поясни министър Лиляна Павлова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase