Снимка: архив БТА
fallback

Съдбата на правителството се превърща във важен фактор в спора за гласуването на българите в чужбина. Това стана ясно след срещата между премиера Бойко Борисов и представители на сънародниците ни зад граница. Разговорите бяха проведени по инициатива на омбудсмана Мая Манолова.

По време на тях премиерът Бойко Борисов и шефът на депутатите от ГЕРБ Цветан Цветанов са дали съгласие да се преразгледат текстовете от Изборния кодекс, които ограничават гласуването в чужбина, но при условие, че Патриотичния фронт не постави ултиматуми, че ще свали правителството.

Това разказа Стефан Манов от обществения съвет на българите в чужбина, който бе един от участниците в срещата, съобщи "24 часа".

Oще по темата

Борисов уверил българите в чужбина, че разбира аргументите им, съгласен е да се върне автоматичното откриване на секции зад граница, както и да се създаде избирателен район "Чужбина".

Гражданските организации обаче трябва да убедят Патриотичния фронт в правотата си. Заради това омбудсманът Мая Манолова им е организирала среща и с лидера на НФСБ Валери Симеонов този следобед. 

"Имаше пълно разбиране от страна на лидера на ГЕРБ, за това, че исканията на българите в чужбина са справедливи. Но тъй като решенията в парламента се случват в сложна коалиция поехме ангажимент да направим същата среща с г-н Валери Симеонов, като лидер на ПФ и ако се наложи колкото ще срещи трябва с други партии, които подкрепят този кабинет", каза след разговорите Манолова, цитирана от "Фокус".

Омбудсманът беше категорична, че правата на българите в чужлина са нарушени и техните искания са справедливи.

Манолова даде да се разбере, че обсъжда възможността тя да сезира Конституционния съд заради промените в Изборния кодекс.

"Решението дали да подам конституционна жалба ще го взема в една друга институция - на Омбудсмана, в която има сформиран конституционен съвет с именити юристи, професори по право", каза тя.

Преди това обаче Манолова иска да бъдат изчерпани всички други възможности за по-бързо и адекватно решение на проблема.

Според омбудсмана, ключът за благополучното разрешаване на казуса с българите, гласуващи зад граница, е във волята на партиите, които подкрепят правителството.

"Чисто правно технически и законодателно възможностите са две - да има президентстко вето, след което текстовете да бъдат поправени или да има законодателно предложение от партии на управляващото мнозинство за промени на текстовете, които ограничават правата на българите в чужбина", разясни тя. 

Мая Манолова допълни, че би било добре и другите партии да окажат подкрепа в парламента. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

95

ВсеТая

преди 8 години

Не мога да разбера, ама какво ли да разбирам. Ние сме си просто племе където и да отидем. Единия живеел от 20 години в чуждестранно там работел па си купувал имоти тука и искал да гласува...Другия не знам си кво. Абе с каква наглост след като от толкова дълго време живете там, работи там, децата са ви там, живота ви е там, ще ми гласувате как Аз/Ние да живеем тук ?Я у лево...

94

Българин

преди 8 години

До АнонименВинаги могат да вкарат в кодекса изискване за хора, които живеят примерно от минимум 5 години в чужбина да нямат право да гласуват. То е ясно какво са избрали и се интересуват от БГ-то само по избори. А дали не им е продиктувано???

93

Анонимен

преди 8 години

До БългаринТук си прав. Защо някой отнякъде, пък имал и БГ паспорт, да ми определя решенията? На практика това означава, че други държави, използвайки наши гастарбайтери на техните територии, могат да ни влияят на решенията.При това за тази далавера плащаме ние, за да загубим суверенитета си.Не, че не купуват нашите политици и сега.Ноо изборите са друга работа.

fallback