Снимка: Президенството

Преди четири години променихме изцяло приоритетите в българската енергетика от "голям шлем“ към три смислени приоритета – енергийна ефективност, енергийна диверсификация и енергийна либерализация. С подписването на Споразумението от Париж целият свят припозна същите приоритети и се обяви за устойчиво развитие в интерес на хората и в интерес на нашите деца и внуци. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в Ню Йорк, където взе участие в церемонията за подписване на Споразумението от Париж за климатичните промени.
 
„Устойчивото развитие е смисълът на всяко действие. Днес приоритетите на държавите по света се променят, но България ги промени още преди четири години“, посочи държавният глава.

„Гордея се, че като представител на България положих подписа си под документ, който очертава бъдещето на планетата до края на XXI век. Преди четири години тръгнахме по този път, изведохме смислените приоритети и няколко години по-късно светът ги припозна. Можем да се гордеем с това“, коментира президентът.
 
Държавният глава определи историческия документ като голяма победа за България и за света.

Президентът Плевнелиев разговаря в централата на ООН в Ню Йорк и с генералния директор на ЮНЕСКО и кандидат на Република България за поста генерален секретар на Организацията на обединените нации Ирина Бокова, съобщиха от прессекретариата на президентството.

По думите му страната ни е отворила много врати в най-важната международна институция на планетата.

Плевнелиев определи избора за нов генерален секретар на световната организация като "най-трудната битка, която ни предстои". Президентът и правителството са част от национално отговорно усилие. Ще работим последователно за осъществяването на тази кауза, посочи той.

От своя страна, българският кандидат Ирина Бокова изрази благодарност за подкрепата. "За всеки кандидат най-голяма чест е да бъде заедно с държавния глава на своята страна. Подкрепата на държавата е залог за успех. Тази подкрепа е налице и с идеите за работата ни занапред, които обменихме, можем да постигнем успех", изрази увереност Бокова.

В САЩ Плевнелиев се срещна и с президента на Сенегал - Маки Сал.

Двамата се обявиха за засилване на двустранните връзки в областта на образованието, науката и културата, където двете страни имат дългогодишни традиции, включително в студентския обмен.
 
Те се договориха да насърчат обмена на информация между двете страни в търговско-икономическата област, както и за разширяване на сътрудничеството в сектори като инфраструктурата, фармацията, земеделието и производството на храни.
 
България ще разчита на подкрепата на Сенегал за избора на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН, стана ясно още по време на разговора между двамата президенти.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase