Снимка: архив, Булфото

В условията на множество кризи единственият начин за България да гарантира своето благоденствие, безопасност и сигурност, е да бъде член на Европейския съюз. Това заявява президентът Росен Плевнелиев в тв интервю за рубриката "Глобален разговор" на Euronews.

"Знам какво е да не си член на Европейския съюз. Знам какво е да си сам или какво е да бъдеш само подчинен на една световна сила като Съветския съюз. Аз не искам това да се случи отново", посочва още президентът, в отговор на въпрос дали има възможност България да се обърне отново към Русия, ако тя възвърне своята сила, а Европейският съюз бъде в упадък.

"България постигна забележителен напредък. Ако погледнете българския БВП, разпределен на човек от населението, преди 15 г. България имаше 27 на сто от средната стойност за ЕС. Да, най-бедни сме, но днес ние имаме 47 на сто", посочва президентът.

Държавният глава добавя, че институциите не могат да спрат българските граждани, които са свободни да пътуват, но "дори така те допринасят много за родината си. Ние поддържаме много силен контакт с тях и знаем, че това, което правим в момента за България, ще ги накара да се върнат. Страната се развива и модернизира", коментира президентът.

Росен Плевнелиев подчертава, че най-голямата криза, която може да унищожи всичко постигнато от ЕС, е моралната криза, липсата на солидарност между държавите членки, както и кризата, породена от загубата на идентичност и от ненаучени уроци от историята.

"Миграционната криза е на път да раздели ЕС на Запад и на Изток. Западните страни, които казват: "Ние имаме установена демокрация и не можем да се съгласим с някои от страните в източната част на Европейския съюз, които не са готови да приемат бежанци". От друга страна, дълговата и икономическа криза могат да  разделят  европейските държави членки на Север и на Юг", посочва държавният глава.

Росен Плевнелиев потвърждава, че страната ни ще продължава да бъде част от усилията за следването на обща политика по отношение на мигрантите и за постигането на общо европейско решение.

Президентът е категоричен, че всички сигнали за прояви на насилие край българската граница към търсещи убежище се разследват от държавните институции. В отговор на въпрос за предприетите от страната ни действия за изграждане на ограда по границата с Турция, държавният глава заявява, че това е "временно съоръжение, което отговоря на конкретна нужда".

В отговор на въпрос Росен Плевнелиев посочва, че България остава почти изцяло зависима  от доставките на руски природен газ и ще продължи да работи за осигуряването на алтернативни доставки.

"Скоро ще бъде завършена междусистемната газова връзка между България и Румъния. Постигнахме съгласие и с нашите приятели в Гърция за изграждането на междусистемна газова връзка. Един от най-важните двигатели или ускорители на интеграцията е Европейският енергиен съюз", коментира президентът.

Държавният глава посочва, че е разтревожен от намесата на Русия в кризата в Украйна, както и от заявените амбиции на една световна сила, която настоява сферите й на влияние да бъдат зачитани.

"Смятам, че това е много погрешна политика, която трябва да остане в XIX век. През XXI век силата на нациите не трябва да се определя на базата на техните армии от войници и ядрени оръжия, а по успеха на обикновените хора", е позицията на президента Плевнелиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase