Акад. Стефан Воденичаров. Снимка: Булфото, архив
fallback

Когато се избират за финансиране научни проекти, то това трябва да са тези, които имат най-висока добавена стойност - дали за задържането на изключително качествени специалисти, дали икономически изгодните, дали тези, които помагат за развитието на определен регион или за демографията. Това е заявила днес вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева на среща с ръководството на БАН - акад. Стефан Воденичаров, акад. Дамян Дамянов, проф Николай Милошев и проф Евдокия Пашева, съобщават от пресцентъра на МОН.

Кунева е посочила, че за първи път Министерството на образованието ще управлява оперативна програма, затова е много важно средствата да се управляват добре и умно. По думите й средствата от програмата трябва да не са насочени към сгради и инфраструктура, защото такива има достатъчно, а към учените и модерната апаратура.

Министърът е съобщила още, че в момента в МОН се завършват детайлите по правилника на фонда "Научни изследвания".

Ръководството на БАН е представило на министъра класираните проекти по "Програма за подпомагане на младите учени в БАН", финансирана от МОН с 2 млн. лева.

Класирани са над 200 учени в девет направления - Информационни и комуникационни технологии, Енергийни ресурси и енергийна ефективност, Нанонауки, нови материали и технологии, Биомедицина и качество на живот, Биоразнообразие, биоресурси и екология, Климатични промени и рискове и природни ресурси, Астрономия и космически изследвания и технологии, Културно-историческо наследство и национална идентичност и Човек и общество.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Сесил

преди 7 години

Мой познат който е асистент в БАН кандидатства по този конкурс за млади учени и не спечели. Каза ми, че когато си е поискал рецензията и оценителната картата на проекто- предложението му, от БАН са му казали, че рецензията е конфиденциална и не могат да му я дадат. Направена е и подписка за това, че не се предоставят рецензиите на спечелилите и не спечелилите проекти, но резултат никакъв. Целият този конкурс изглежда доста съмнителен, защото няма никаква прозрачност в него. Конкурсът е нагласен

9

Анонимен

преди 8 години

В БАН самите служители не знаят какво работят. Имам впечатление от ИП БАН. Идват на "работа"в 10.30 ч. Пият кафета до 11.30ч. Излизат в обедна почивка в12.00ч. Връщат се в 14.00ч. В 15.30ч. се изнасят за да избегнат трафика по Цариградско шосе. И на фона на това "работно време" вземат заплата от 15000 до 20000 лв. Да не коментирам как стават доценти и професори. От едното до другото съседно бюро си дават атестациите. Да не говорим, че директор е Нела Косева, абсолютно неадекватно недоразумение!

8

Анонимен

преди 8 години

До Sando"В БАН не се създава никаква наука, каква добавена стйност", казал неграмотника !!

fallback