Акад. Стефан Воденичаров. Снимка: Булфото, архив

Когато се избират за финансиране научни проекти, то това трябва да са тези, които имат най-висока добавена стойност - дали за задържането на изключително качествени специалисти, дали икономически изгодните, дали тези, които помагат за развитието на определен регион или за демографията. Това е заявила днес вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева на среща с ръководството на БАН - акад. Стефан Воденичаров, акад. Дамян Дамянов, проф Николай Милошев и проф Евдокия Пашева, съобщават от пресцентъра на МОН.

Кунева е посочила, че за първи път Министерството на образованието ще управлява оперативна програма, затова е много важно средствата да се управляват добре и умно. По думите й средствата от програмата трябва да не са насочени към сгради и инфраструктура, защото такива има достатъчно, а към учените и модерната апаратура.

Министърът е съобщила още, че в момента в МОН се завършват детайлите по правилника на фонда "Научни изследвания".

Ръководството на БАН е представило на министъра класираните проекти по "Програма за подпомагане на младите учени в БАН", финансирана от МОН с 2 млн. лева.

Класирани са над 200 учени в девет направления - Информационни и комуникационни технологии, Енергийни ресурси и енергийна ефективност, Нанонауки, нови материали и технологии, Биомедицина и качество на живот, Биоразнообразие, биоресурси и екология, Климатични промени и рискове и природни ресурси, Астрономия и космически изследвания и технологии, Културно-историческо наследство и национална идентичност и Човек и общество.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase