Снимка: Булфото, архив

507 са каналджиите привлечени като обвиняеми през миналата година, а задържаните за незаконно преминаване през границата ни са близо 5 хиляди души. Това коментира в парламента Антони Тренчев от Реформаторския блок, като цитира отговор на министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова на негов въпрос.

По думите му има основания за тревога, след като може да се случи атентат с мащабите на този в Брюксел, но въпросът е какви мерки се предприемат по отношение на българската сигурност.

"Това, което се прави, е да се работи тясно с Европол, Интерпол, Центъра за правоприлагане в Югоизточна Европа и двустранните контакти центрове на границите с Румъния, Сърбия, Гърция и Македония", каза Тренчев.

"Каналите за трафик на мигранти са престъпна дейност и от РБ искаме да сме сигурни, че се обменят данни с партньорските служби и особено със съседните страни за пресичане на нелегалния трафик", коментира още той.

Най-голям е натискът на границите с Турция, Сърбия и Румъния, като от задържаните близо 5 хиляди души, над 2000 са сирийски граждани, 1700 са иракчани, а малко над 1000 са от Афганистан.

Антони Тренчев напомни, че много важен фактор за пресичане на трансграничната престъпна дейност на каналджиите са приетите промени в Наказателния кодекс в края на 2015 година, според които глобите за каналджии вече са от 5 до 20 хиляди лева, като за тежки случаи съставите предвиждат и лишаване от свобода до 6 години, докато при трафик на деца до 16-годишна възраст, на групи и при други особено тежки обстоятелства каналджиите се наказват с глоби от 10 до 30 хиляди лева и затвор до 10 години.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase