Снимка: архив, Булфото
fallback

Кметовете вече ще са длъжни да съобщават, ако са довели до фалит местната община. Държавата пък може да ги подпомага с безлихвени заеми и в предприемането на оздравителни мерки, които те ще предлагат.

Това предвиждат промени на Закона за публичните финанси, одобрени днес от правителството, които ще бъдат предложени на парламента.

Финансовият министър Владислав Горанов обяви, че към момента има много задлъжнели общини и даде пример с Велинград, Видин, Сливен.

Просрочените задължения на общини са около 160 млн. лева, а общите задължения са в доста по-голям размер. От вчера Велинград например е със запорирани сметки и не могат да финансират детските градини, училищата, нищо, съобщи министърът, като допълни, че задлъжнялостта на общината е над 20 млн. лева.

Горанов обаче коментира, че не иска да се търси политическа оценка, защото лошо управление има независимо от цвета на кметовете.

По думите му двайсетина общини ще отговорят на критериите за финансово подпомагане от правителството по този механизъм, макар интерес за това да проявявали всички общини.

Държавата може да отпуска заеми до размера на фискалния резерв, но едва ли ще се стигне до такива екстремни обеми, разясни Горанов.

По думите му законът не предвижда таван на заемите и става дума за оперативни решения между местните власти и правителството.

"За съжаление в общия случай говорим за вече изхарчени пари", призна Горанов и допълни, че с парите ще се гарантира нормалното функциониране на местната общност.

Той посочи, че в момента има общини, които не могат да изпълняват функциите си.

Идеята на механизма обаче не е само да реши проблема им, но когато има такъв, живеещите в съответното населено място да го разберат. Досега кметовете не са били задължени да информират Общинския съвет и местната общност, че такъв проблем съществува. Обикновено такива проблеми излизат на бял свят след местни избори, когато всичко е стигнало до такава степен, че на практика общината е пред фалит, допълни министърът.

Оздравителните планове на общините ще се предлагат от самите тях и може да включват вдигане на местни данъци и такси. Централното правителство ще оценява дали плановете са адекватни на проблема, който съществува и ако се приеме, че са адекватни, ще бъдат подкрепяни, обясни още той.

По думите му към момента предоставените безлихвени заеми на местни власти са около 50 млн. лева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Схемата е следната

преди 8 години

Въпроса е колко % ще се върнат от Община Х към Влади кеш :)

18

Анонимен

преди 8 години

С други думи - всеки сам да се оправя в общината си :) Ще ви дадем заем - ама надали! Горанка, нали мойто момче ти каза, че няма да се бъркаш вече в политиката, защото искаш да искарваш пари в някоя банка. Що така си промени решението?

17

бррр

преди 8 години

Митката Николов, бургаския кмет да каже с колко е задлжъняла общината след тия безумства и простотии които се правят с години. А това последното с градския транспорт просто ни дозакопа с над .. колко беше 130 милиона ?? Ако греша Митака да ме поправи, ама надали! Уж общината нямала никакви задължения и редовно си погасявала заема а тази година вдига местните данъци и такси .. що ли така крадлив алчен Митко и компания????

fallback