Снимка: АЕЦ "Козлодуй"
fallback

Договор по проекта за продължаване на експлоатацията на 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" беше подписан днес в София по време на 15-ото заседание на Българо-руската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество.

Документът бе подписан от Димитър Ангелов – изпълнителен директор на АЕЦ “Козлодуй”, Евгений Салков – генерален директор на “Русатом сервис”, Дмитрий Пашевич, директор на “Русатом сервис – филиал България”, и Богомил Манчев – изпълнителен директор на Риск инженеринг.

Договорът е поредната стъпка от проекта, който има за цел продължаване на срока на експлоатация на 6 блок до 60 години. Изпълнителят е избран след процедура, проведена по Закона за обществените поръчки, а финансирането се осигурява със собствени средства на АЕЦ “Козлодуй“, съобщиха от атомната централа.

Предмет на договора са дейности, свързани с обосновка на продължаването на срока на експлоатация на блока, като обследване, металоконтрол, разчети и количествени оценки на остатъчния ресурс на конструкциите, системите и компонентите.

Проектът за продължаването на срока за експлоатация на двата 1000-мегаватови блока – пети и шести, е от важно значение за енергетиката на България. Двата блока осигуряват повече от една трета от националното електропроизводство.

На заседанието на комисията българската страна е дискутирала с руските си партньори концепцията за газов разпределителен център "Балкан", съобщиха от икономическото министерство.

Българската страна е отбелязала, че разглежда руския природен газ като един от източниците за доставки към газоразпределителния център.

По време на разговорите руската страна е информирана за актуалния статус на проекта и за създадената през декември 2015 г. съвместна работна група между ГД "Енергетика" на ЕК и българското правителство, свързана с реализацията на този проект.

Обсъден е и потенциалът за развитие на двустранните отношения и реализацията на съвместни проекти в сферата на електроенергетиката. Преносните оператори на електрическа енергия на двете страни ще започнат обмен на опит, в това число и за работа при тежки климатични условия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

БГТРАКИЕЦ

преди 8 години

ПАК НИ СЪЖЕЛИХА,ЗАСЛУЖАВАМЕ ДА СМЕ ГОЛИ И БОСИ,ДА ОСТАВЯТ ЕВРОГЕЙЦИТЕ,РУСОФОБИТЕ,АМЕРАКАНОФИЛИТЕ ДА СА ГРЕЯТ НА СОЛАРНИТЕ СТАНЦИИ,НА ВЯТЪРНИТЕ МЕЛНИЦИ,НА ГМОТАТА,НА РЕСТИТУТСКИТЕ СИ ЗАВОЕВАНИЯ,НА БОГАТАШКИТЕ СИ ПОСТИЖЕНИЯ.

14

Анонимен

преди 8 години

1кг Обогатен уранов диоксид= 3 000 000 тона въглища!!! Толкова енергия дава... Колко и да струва уран в България има!!! И то с висока концентрация... До 1989 България имаше секретна програма за направата на атомно оръжие!!! Реактор ИМР-2000 произвеждаше по 1 гр оръжеен плутоний за 24 часа... На Русия през 1992г. Предадохме 450кг оръжеен плутоний и 560кг уран 238... Готови за употреба.. за 200 килотона атомна бомба тази бойна глава може да бъде монтирана на ЗРК "Точка-У" с обхват 120км..

13

Анонимен

преди 8 години

А КАКВО СТАНА С КРАВАРСКИЯ РЕАКТОР ДА НЕ Е ГРЪМНАЛ В НЕБРАСКА.

fallback