Снимка: Булфото, архив
fallback

Европейската комисия призна законността на събарянето на незаконни постройки в ромската махала "Максуда" във Варна, съобщи днес в крайморския град евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев, цитиран от БТА.

Той уточни, че е получил позицията на ЕК, след като е задал писмено въпроси до нея. Радев посочи, че е попитал дали политиките на ЕС към ромите предполагат те да имат правото да не спазват законодателството на държавата, чиито граждани са, и което е абсолютно синхронизирано с европейското.

За събарянето на постройките в "Максуда" има издадени всички необходими документи, както и съдебни решения, припомни евродепутатът.

Той подчерта, че всички са равни пред закона и ромите не може да ползват привилегии, когато го нарушават. Темата много се политизира, но това не означава, че трябва да се правят компромиси, каза Радев.

По думите му действията на община Варна и на районното кметство в "Младост" по събарянето на постройките са абсолютно законосъобразни и ЕК, както и Европейският съд за правата на човека, също са на това мнение.

През 2014 г. в района са съборени около 40 постройки, тази година - около 50, а в момента има подготвени още 147 преписки, по които предстои да бъдат връчени заповеди за събаряне на незаконни сгради, допълни кандидатът на ГЕРБ за кмет на район "Младост" Христо Христов, който до сега заемаше тази длъжност. По думите му общината и районното кметство са следвали стриктно винаги всички законови изисквания.

На живеещите в съборените постройки е осигурен подслон в рамките на месец, като след този срок те би трябвало да излязат на квартира каквото е правилото за всеки български гражданин.

Христов посочи, че сериозен проблем в района продължава да бъде адресната регистрация. По думите му най-абсурдният случай е, че в къща от 40 квадрата са записани 166 човека.

В някои от съборените постройки също все още водят по адресна регистрация хора и то по 15-20 души, допълни Христов. Според него вече е направено предложение чрез депутати от ГЕРБ за промени в законодателството, които да позволят в такива случаи кметствата да дерегистрират хората по служебен път.

Евродепутатът Радев допълни, че според европейските правила такива случаи се решават чрез националните законодателства и България може да реши проблема чрез промени в Изборния кодекс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

БРАВО

преди 8 години

Със суигурност имаме поне един евро депутат който си заслужава да ни представлява!!! Само така, законите са за всички и всички трябва да ги спазват и когато действията са законни ЕК може само да мълчи или да се съгласи :) Време е да започнат да си плащат и данъците, здравните, ток, вода .... Който не плащат да няма право на социални.

13

Анонимен

преди 8 години

bytai v tova ste nai dobri -ryshi i ynishtozi -velika nacia ste nema koli da vidi kolko ste zakono spazvashti milardite ot *** sami is4ezvat.................

12

rom

преди 8 години

kato 4eta komentarite se 4ydia da pla4ali- da se smeia li ; kopleksite si ostavaty baiganio i si misli 4e po tozi zloben i tap na4in reshava problema na naroda...............

fallback