Снимка: Булфото
fallback

Парламентът прие на второ четене Закон за Националната служба за охрана.

Според новите текстове, при изпълнение на служебните си задължения, офицерите и сержантите от НСО могат да използват физическа сила, помощни средства, специални техники и похвати, но само когато това е абсолютно необходимо.

Oще по темата

Определени са и случаите, при които това е абсолютно необходимо - при нападения срещу охранявано лице или служител на НСО при, по повод и във връзка с изпълнение на функциите му по този закон; при противодействие или отказ да се изпълни законно разпореждане; при задържане на застрашаващо сигурността лице, което не се подчинява на разпореждане или оказва съпротива на служител от НСО при, по повод и във връзка с изпълнение на функциите му по този закон.

Забранява се използването на физическа сила, помощни средства, специални техники и похвати по отношение на видимо малолетни лица и бременни жени, записаха в Закона депутатите. Те уточниха, че забраната не се прилага в случаите на масови безредици срещу охранявано лице, когато са изчерпани всички други средства.

Служителите на НСО ще имат право да ползват оръжие само при въоръжено нападение или заплаха с оръжие, насочени срещу охранявани лица и обекти; за предотвратяване на отвличане или за преустановяване на незаконно лишаване от свобода на охранявано лице; при пресичане на терористични или други общоопасни деяния с възможни тежки последици; след предупреждение при задържане на лице, когато то оказва въоръжена съпротива; за спиране на транспортно средство чрез неговото повреждане, когато водачът му създава реална заплаха за безопасността на охраняваните лица или обекти или възниква опасност за живота и здравето на хора, беше записано в Закона. След използване на оръжие офицерът или сержантът изготвя доклад.

Служителите на НСО имат право и да задържат граждани при определени условия. При задържане те незабавно уведомяват компетентните полицейски органи. До пристигане на полицейските органи на задържаното лице временно се ограничава единствено правото на свободно предвижване.

Парламентът реши на офицерите и сержантите от НСО да се изплаща сума за пътни разходи за отиване и връщане от платен годишен отпуск на територията на страната - за тях и за членовете на семействата им, както и да се покриват част от разходите за отдих и възстановяване на служителите и членовете на техните семейства, като това е за сметка на средствата за социално-битово и културно обслужване по бюджета на НСО по ред, определен от началника й.

Началникът на НСО е длъжен да освободи офицер или сержант от изпълнение на служебните му задължения при сключване на граждански брак - 7 календарни дни, решиха още депутатите.

Както Dnes.bg съобщи, по-рано днес депутатите решиха, че началникът на НСО ще се назначава от президента на републиката с указ след съгласуване с Министерския съвет за срок от 5 години. След изтичане на този срок началникът на службата може да бъде отново преназначаван за още 5 години, като той ще има двама заместници. За началник на службата пък може да бъде назначено лице, което има 10-годишен професионален стаж в службите за сигурност или в службите за обществен ред, от който поне 5 години на ръководна длъжност.

НС гласува още кой има право на охрана по Закона за НСО. Това са президентът, председателят на НС, премиерът, вицепрезидентът, председателят и членовете на Конституционния съд, заместник-председателите на НС, министрите, тримата големи в съдебната власт, омбудсманът, кметът на столицата, както и чуждестранни гости с висок ранг.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

70

Анонимен

преди 8 години

"председателят и членовете на Конституционния съд, омбудсманът, кмета, заместниците на Цецка, министрите , тримата големи в съдебната власт..."Всичката тази *** се охранява от НСО и се движи с кортежи???Представяте ли си?Е ,това вече не е държава.

69

Анонимен

преди 8 години

Личната гвардия на Тиквата е недосегаема.А някой знае ли защо освен на гавазите , същите привилегии се полагат и на роднините им?Тяхната заслуга каква е?

68

Анонимен

преди 8 години

Пише се "гадовете", а не "гардовете".

fallback