Снимка: БТА
fallback

Парламентът насрочи референдум по искането на президента Росен Плевнелиев. Изненадващо обаче от него отпаднаха два от трите въпроса, зададени от държавния глава.

Така българите няма да могат да се произнесат дали част от депутатите да се избират мажоритарно и дали да се гласува задължително.

Oще по темата

Народните представители се съгласиха да свикат допитване, но само по въпроса да се въведе ли електронно дистанционно гласуване. 

Така парламентът, в който ГЕРБ има най-много гласове, бламира президента, издигнат от партията на премиера.

До неочакваната развръзка се стигна, след като бе решено въпросите на Плевнелиев да бъдат гласувани по отделно.

Депутатите на Бойко Борисов застанаха плътно зад всичките искания на държавния глава. Въпросът за мажоритарния вот обаче събра повече противници и бе отхвърлен с гласовете на БСП, ДПС, РБ, ПФ, АБВ.

Задължителният пък вот бе отхвърлен, макар ГЕРБ да получи подкрепата на ПФ, АБВ и част от РБ. 

Въпросът за електронния вот обаче получи подкрепата на мнозинството депутати. Този път гласове даде и ДПС и заедно с ГЕРБ, РБ, АБВ, БДЦ, питането бе прокарано.

Така на 25 октомври, освен за кметове и за общинари, ще пускаме бюлетини и в референдум за електронен вот. Искането беше подкрепено от 131 депутата, 41 бяха против, а 3 се въздържаха. 

Преди гласуването и опозицията, и партньорите на ГЕРБ разкритикуваха въпроса на президента за мажоритарния вот. Те го нарекоха "неясен" и "объркващ", защото не указва какъв ще е процентът на мажоритарност при въвеждането на смесена избирателна система.

БСП и АБВ поискаха половината от депутатите да са мажоритарни, но гласът за тях да се отчита с пропорционалния. ДПС настоя всичките 240 да се избират мажоритарно.

Реформаторите пък настояха да се пита дали да се свали прагът на преференциите, с които се избират депутати.

Социалистите предложиха и редакция на въпроса за задължителното гласуване - хората да се питат подкрепят ли го, но срещу санкции за негласуване. ДПС настояха пък въпросът да отпадне. 

ГЕРБ отказаха редакцията с аргумента, че не е морално да се променя волята на хиляди българи, които внесоха същите въпроси по време на управлението на БСП и ДПС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

116

Анонимен

преди 8 години

Крахът е за парламента.

115

Анонимен

преди 8 години

Milioner4eto Rosen kombinatorische sa sebe si verno li e 4e se rasvejda prokopiev i Jena mu kskto i komunagata poslanika v Rom Raikov korupzia laji i milioneri

114

жанжан

преди 8 години

не съм политически пристрастен!!!Гласувал съм почти редовно но не твърдо за някоя партия а на ротационен принцип :)както и да еМного ми хареса идеята и въпросите за референдума и най вече за задължителното гласуванеОт месеци се говори за това и как ще се проведе въпросният референдум. Бях останал с впечатлението че ще е фактОСТАНАХ ПОТРЕСЕН КОГАТО ВЧЕРА РАЗБРАХ, ЧЕ СА ГО ОТМЕНИЛИИЗЛЪГАХА ЦЕЛИЯ БЪЛГАРСКИ НАРОДТРЯБВА ДА СЕ ЛИНЧУВАТ ДЕТО ГО ОТМЕНИХАЗА КАКВО БЕШЕ ЦЕЛИЯ ЦИРК. !!Оплашиха се!!

fallback