Снимка: архив, Булфото

Дупката в НЕК не е значителна, тя е неспасяема. НЕК има годишни приходи около 3 млрд.; дупката беше 3 млрд. преди две години и половина, сега вече е над 4 млрд, коментира пред bTV бившият енергиен министър Румен Овчаров.

"Аз напоследък използвам едно сравнение между популизма в политиката и алкохола в бита – в малки количества и двете са полезни... Когато прекалиш следва тежък махмурлук, когато продължаваш да правиш това, то се превръща в хронично пиянство", иронизира той.

Още по темата

По думите му премиерът вече е наясно, че не може да се мърда с цените на електроенергията и всячески се опитва да прехвърли вината другаде – напр. на КЕВР, който хем е независим регулатор, хем стана обект на политически натиск в края на миналия месец.

Според Овчаров, интерес от замразяване на цените имат не само политиците, които непрекъснато говорят за резерви в енергетиката без конкретни резултати. Той нападна българския бизнес (същият, който протестираше срещу новите цени преди месец – бел.ред.), като посочи, че той е с най-голямата енергоемкост в целия ЕС, като повечето конкуренти на родните компании достигат с пъти по-висока ефективност. Това, по думите на бившия министър, е на фона на цени на тока в размер на 50% от средните за евросъюза.

Според него не е нормално всички производители на свободния пазар да са освободени от такса "Задължение към обществото" и тя да се поема от обикновените потребители.

Румен Овчаров отбеляза, че колкото по-късно се стигне до поскъпване на това, толкова по-невъзвратими ще са загубите.

"Докато продължаваме да робуваме на тезата, че цената на електроенергията е социалната категория, а не икономическа, ще се получава така", отбеляза той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase