Снимка: БТА
fallback

Президентът Росен Плевнелиев предупреди, че решението на Свeтия Синод официално обяви Симеон Сакскобургготски за цар на българите, може да доведе до разделение на обществото.

Oще по темата
На свое заседание на 29 април митрополитите решиха на всяко богослужение да се споменава бившия премиер като „благоверен цар на българите Симеон”, но държавният глава се надява те да преосмислят позицията си.

Росен Плевнелиев коментира в Плиска, че в този ден е важно всички да си спомняме завета на княз Борис Михаил.

„Както политическите, така и духовните лидери на България да се поучат от неговото дело на сплотяване и създаване на здрава основа на българите, за да пребъдат във вековете. На това свещено място си пожелавам политическите и духовните ни лидери да следват този завет и да работят за единството на народа“, заяви президентът, цитиран от прессекретариата на държавния глава.

„Като държавен глава заставам твърдо зад Конституционния ред в държавата. Като смирен мирянин и християнин ще се надявам и ще се моля Светият Синод да преосмисли своето решение, което има символичен смисъл и може да доведе до риска християните в България да се разделят на монархисти и републиканци“, предупреди той.

Държавният глава беше в Плиска за отбелязването на 1150 години от Покръстването на българите. Той присъства на тържествена света литургия, отслужена от Патриарх Неофит в голямата базилика на Националния историко-археологически резерват „Плиска”.

„Днес България е горд член на европейското семейство, което е изпълнена мечта и завет на поколения българи. Гордеем се, че сме демократична парламентарна република”, заяви  Пленелиев  в поздравителното си слово. 
 
Държавният глава отправи пожелание сегашните и бъдещите български духовници, държавници и обществени лидери да имат далновидността на Свети Княз Борис и като него да взимат мъдри решения, които да обединяват народа и да надграждат постигнатия демократичен и правов ред.
 
„На този паметен за всички българи юбилей се прекланяме пред великото дело на княз Борис-Михаил, което ни сплоти като народ. Преди 1150 години България е най-мощната държава в Европейския югоизток“, посочи в изказването си Росен Плевнелиев.

„Свети княз Борис е първият български държавник, който разбира, че не новите територии, а духовното единство на нацията e здравата основа за нейното бъдеще. Приемайки християнството, Борис предприема най-важната промяна в нашата 13-вековна история, като вписва българите в семейството на просветените европейски народи”, подчерта президентът Росен Плевнелиев.

Той изтъкна, че въпреки превратностите на историята, именно вярата и християнските ценности са съхранили нашия народ и са му помогнали да опази своя дух, идентичност и бъдеще през вековете.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

173

Асеновец

преди 8 години

Той кво, ядосва ли се, че не споменават и Бат Боко с шлифера.... Ами нека го опеят първо и тогава

172

анонимен

преди 8 години

ВСЕКИ НОВ ПРЕЗИДЕНТ , СРИВА ПРЕЗИДЕНТСКАТА ИНСТИТУЦИЯ....ОКАЗАХА СЕ ПОСТАВЕНИ ЛИЦА БЕЗ СОБСТВЕНО ЛИЦЕ И ВЪЗМОЖНОСТИ ..... КУХИ ФИГУРИ... ТОВА ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ НА ЦЪРКВАТА ДА ИСКА МОНАРХИЯ......

171

До № 197

преди 8 години

Юлиянчо, много си умничко! Нещо с граматиката си зле, ама нейсе, много станахте такива. Виж това, че и с историята си зле е лошо.При комунистите беше възстановена Българската Патриаршия и за пръв Патриарх бе избран един смел и достолепен човек - Патриарх Кирил, за съжаление не от български произход.Този мъж е спрял влака от Пловдив с евреи, който е трябвало да ги извози за фашистките лагери на смъртта.Наследи го благият Патриарх Максим, когото реакцията нарече как ли не! Издържа и възстанови еди

fallback