Снимка: архив, БулФото

Колко пола съществуват, се чудеха депутатите в парламента, докато разглеждаха на второ четене промените в Закона за дискриминацията. С един от текстовете правителството предлага защита от дискриминация да се дава и на хората, сменили пола си.

Още по темата
Управляващите обаче изненадващо се противопоставиха на тази поправка, която кабинетът внася с мотива, че е евроизискване.

Срещу беше и водещата комисия по вероизповеданията и правата на човека, чийто председател е един от доверените хора на Бойко Борисов в ГЕРБ Красимир Велчев.

„Някой се опитва да ни откаже от традиционни християнски ценности, пробутват ни се неща като уж европейско законодателство“, скочи от трибуната реформаторът Мартин Димитров.

Колегата му Петър Славов пък припомни, че в момента има защита от дискриминация по пол.

„Като има смяна на пол, пак има пол. След операцията безполово същество ли е“, каза той, обяснявайки защо не трябва в закона да се вкарват специално и сменилите пола си.

Дарин Димитров от ГЕРБ, който е лекар, обаче защити правото на хората, които сменят пола си, да влязат в закона.

Той обясни, че практиката е родителите да определят пола на детето си след раждането му, но с развитието му понякога се оказва, че полът му е друг. „Затова има две виждания – дали полът да се определя след раждането или по-късно“, каза Димитров и попита: „Колко пола има?“.

Преди да изброи медицинските отговори обаче, той беше прекъснат от председателя на парламента Цецка Цачева. Въпреки това Димитров използва времето си, за да припомни, че в България смяната на пола е узаконена.

От трибуната се изказа и зам.-социалният министър Лазар Лазаров, който се опита да убеди мнозинството, че поправката наистина е европейска директива и трябва да бъде приета.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase