Снимка: архив, Булфото

Възможността дадено осигурено лице да прави избор къде да отива вноската му за пенсия по втория стълб на пенсионната система – в държавното обществено осигуряване или да остава в универсален пенсионен фонд, не е влязла в сила, защото умишлено не са приети подзаконовите нормативни актове. Това каза вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин по време на изслушването му във временната парламентарна комисия за пенсионните фондове.

Така той думите и на финансовия министър Владислав Горанов от миналата седмица, който в същата комисия заяви, че не са произтекли никакви действия след предложението за промяна в КСО.

В момента в Съвета по пенсионната реформа към социалното министерство се подготвя по-добро законодателно уреждане на този въпрос, както и на останалите параметри от цялостната промяна на пенсионната система, каза вицепремиерът.

Калфин посочи, че днес и Надзорният съвет на Националния осигурителен институт (НОИ) е разглеждал този въпрос. По думите му до няколко седмици пакетът с предложения за цялостна промяна в пенсионната система, включително и за прехвърляне на вноски в ДОО, ще мине всички законови процедури – обществено обсъждане, дискусии в Националния съвет за тристранно сътрудничество, през Министерски съвет и до Народното събрание.

На въпрос дали действително е задържане на вноските за втора пенсия по сметки в НАП на лица, които са започнали трудовия си стаж след 1 януари тази година, Калфин коментира, че, ако това е така, не вижда проблем особено ако е избран пенсионен фонд от съответното лице.

Парите, които с е трупат са си на осигуреното лице, но по тях не се трупа доходност, каза вицепремиерът. Той няма обяснение защо НАП не прехвърля вноските към съответния УПФ. По думите на Калфин въпросът следва да бъде зададен на финансовия министър.

Според Калфин трябва да се даде възможност за въвеждане на мултифондове, защото това ще позволи дружествата да предлагат различни пакети с различен риск и доходност, като посочи, че такава стъпка ще изисква и по-висока финансова култура, Калфин заяви, че не вижда проблем за въвеждането им.

Припомняме, че създаването на мултифондове е сред предложенията на Комисията за финансов надзор (КФН) за промяна в системата, както и на самите универсални пенсионни фондове. Калфин посочи, че би подкрепил подобна стъпка.

Вицепремиерът обясни, че ще се върви към това ако има прехвърляне на вноски за втора пенсия от УПФ, то това да става в Сребърния фонд. Това ще позволи средствата да се съхраняват, тъй като той е част от фискалния резерв.

По думите на Калфин остава в сила и другото предложение на финансовия министър изборът да бъде многократен. Той изрази мнение, че подобно местене на средствата ще бъде свързано с допълнителни разходи, но най-вероятно ще бъде прието заради спокойствието на осигурените лица.

Калфин напомни и че за времето, в което парите са били в Сребърния фонд, по сметките няма как да се трупа доходност. Той обясни, че предложението е те да отиват именно в този фонд, защото, ако се наложи да се вадят от там, няма да е необходимо да се товари допълнително държавният бюджет.

Социалният министър посочи, че има логика парите от вноската за втора пенсия да отиват в Сребърния фонд, защото може печалбата от управлението на тези средства да остава там.

Той потвърди и думите на Горанов от миналата седмица, че вноските за втора пенсия, които са натрупани в Сребърния фонд, губят правото на унаследяване, което дават УПФ. Калфин коментира, че това е и един от аргументите в полза на това вноските да се трупат в универсалните фондове, а не да се местят в Сребърния фонд.

Още новини от "Икономика и политика" четете в Investor.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase