Снимка: БТА
fallback

Българската енергетика е във финансов колапс и без адекватни и непопулярни действия, състоянието на енергийния сектор ще се влоши и секторът ще колабира, а от там и икономиката. Нямаме друг полезен ход освен предприемането на спешни мерки. Това аяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова в предаването Неделя 150 по БНР.

Oще по темата
Именно, за да се стабилизира секторът, спешно поканихме представителите на двете американски централи в Маришкия басейн (ТЕЦ "AES Гълъбово" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3") и подписахме меморандум за разбирателство за това, че дългосрочните договори трябва да се предотговорят по отношение на цената за мощност, така че тя да се намали и така общият микс да се намали и НЕК да спре да изкупува електрическа енергия и да плаща по цена, която е по-висока от таци, на която продава на регулирания пазар. До края на мрт условията ще бъдат предоговорени, каза Петкова.

Ще търсим и вариант за изплащане на просрочените задължения на НЕК към двете централи, които са малко над 600 милиона лева. Наред с това НЕК дължи и 1,2 милиарда на производителите на електрическа енергия – ВЕИ-та, когенерации, заводски централи, ТЕЦ-ове.

Петкова уточни, че НЕК не може сама да се справи с покриването на тези задължения. ПРеди всичко обаче ще се работи за покриване на дефицитите.

На въпрос дали ако бъде изтеглен външен дълг от 8 милиарда евро, те ще се използват за покриване на дефицитите в сектора, Петкова каза, че има уверение от финансовия министър Владислав Горанов, че е нужно кредитиране за сектора, което обаче ще се покрива с текущи средства. „Ще се мисли за керидитиране на енергетиката, но първо трябва да запушим дупките в сектора”, заяви Петкова.

Друга важна мярка, която предприехме, са промените в Закона за енергетиката, каза още Пекова. Тя посочи, че всяка от промените е насочена към свиване на дефицита в НЕК. И напомни, че предлагат от енергийния микс да бъдат извадени топлоелектрическите централи, които не произвеждат по високоефективен начин, а ако това стане ефектът ще бъде около 150 милиона лева на година.

За новата анкетна комисия в парламента, която трябва да изясни състоянието на енергетиката, Петкова коментира, че комисията ще е много полезна за изясняване на истината в сектора и ще навлезе навътре в проблемите.

Имаме за цел до края на годината да либерализираме сектора, каза още енергийният министър. Първо трябва да направим българска нергийна борса, да изберем платформата, а после може и да се мисли за регионална, каза още тя. Важно е да има конкуренция и нещата да са поставени на пазарен принцип, смята Теменужка Петкова.

Още по темата четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

84

алуу, говеда

преди 9 години

Забравихте ли ,че офчия румен и любовницата му *** нинова открадноха 300 000 000 лева от енергетиката чрез щевейцарската им фирмичка ?За всичко имате отговор, но ви крадат, стрижат и доят от както мандражжите станаха министри...

83

az

преди 9 години

Tova posluchno pravitelstvo izpalnava vsichko na tapacite zad okeana.tova e genocid spramo naroda ni.na *** vsichko e bez pari a nie i decata ni che plachame.chetete"plana ran at" BB go izpalnava tochka po tochka.da se mahat inachi Balgaria zagiva

82

МРАВКА

преди 9 години

ДО 1987Г ЕНЕРГЕТОКАТА В БЪЛГАРИЯ БЕ НА ПЕЧАЛБА. КАКВО СЕ ПРОМЕНИ ТА СЕГА Е В КОЛАБС?ЕНЕРГОИСТОЧНИЦИТЕ СА ЕДНИ И СЪЩИ,ПОТРЕБЛЕНИЕТО Е НАМАЛЯЛО НА ПОЛОВИНА ИМАИКИ В ПРЕДВИТ ЧЕ ДЕСЕТКИТЕ КОМБИНАТИ,СТОТИЦИТЕ ЗАВОДИ,ХИЛЯДИТЕ ФАБРИКИ СА УНИЩОЖЕНИ В ПОСЛЕДНИТЕ 25Г. И НЕ КОНСУМИРАТ ЕНЕРГИЯ.ЕДИНСТВЕНО РАЗЛИКАТА Е ЧЕ В БЪЛГАРИЯ ДОИДОХА С ПОМОЩА НА УПРАВЛЯВАЩИТЕ НАЦИОНАЛНИ ПРЕДАТЕЛИ ЧУЖДИ И МНОГО КРАДКИВИ Е.Р.П.. ХА СЕГА БЪЛГАРИ ПРЕЦЕНЕТЕ ЗАЩО ЕНЕРГЕТИКАТА Е В КОЛАБС?

fallback