Петър Москов. Снимка: Булфото
fallback

През следващата година няма да се разкриват нови болници, а сега действащите няма да имат право да сключват договори с НЗОК за извършването на допълнителни дейности. Това записаха депутатите в бюджета за НЗОК, който приеха окончателно днес.

Опозицията реагира остро на предложението с мотива, че така се ограничава инициатива. Според Мая Манолова от БСП това е некоректно спрямо лечебните заведения.

Тя посочи като пример болницата в Лом, която е купила нова техника, за да разкрие ново отделение и сега се оказва, че инвестицията й е била напразна. Тунджер Кърджалиев от ДПС пък коментира, че се фаворизират стари болници за сметка на нови, където се инвестира в нови технологии.

Oще по темата

"Това ще е една лоша година за предприемчивите хора в тази сфера“, коментира той.

Здравният министър Петър Москов обаче защити ограничението с мотива, че сега се източва НЗОК. Той цитира случаи, при които пациенти с една диагноза са лекувани по клинична пътека за друга.
 
"Индиана Джоунс е бил с апандисит, а е лекуван по клинична пътека за перитонит. Лимончо, наричан от нас Портокалчо, остана да се оперира у нас, защото синът му се обади от Канада. Това трябва да се промени“, отсече министърът.

Той се мотивира и с факта, че в България болниците са повече от средното в Европа, а само за миналата година са били хоспитализирани голям брой хора – два милиона и половина пациенти.

"Това е един от най-повратните текстове извън числата и е въпрос на философия какво трябва да се прави с ясната оценка, че това има цена и че тя трябва да бъде плащана от един момента нататък“, настоя Москов.

Семир Абумелих ог ГЕРБ също беше категоричен, че трябва да се въведе временно ограничение.

"Така се прави, затваряш рамката, докато решиш проблема. Това е временно. Убеден съм, че министърът иска да направи реформа, да му дадем шанс от 6 месеца и ако реформата не започне тогава много лесно парламентът може да промени решението“, каза той.

Лидерът на БСП Михаил Миков предупреди, че по този начин се ограничава конкурентоспособността.

„Ако държавата иска да е честна трябва да се въведе и изискването никой да не може да започне да прави болница, докато не се даде оценка от министъра на здравеопазването за необходимостта от такава. Само че това не се предлага, а трябва да има прогнозируемост“, упрекна той.

Според него всички, които са направили инвестиции имат право да съдят държавата и ще го направят.

Депутатите записаха още, че бюджетът за здравеопазване за догодина е с 252 млн. лв повече отколкото първоначалния бюджет за 2014 г. На практика за 2015 г. той включва и актуализациите, които се наложиха през годината, и възлиза на 3.075 млрд. лева.

Над 2.040 млрд. са предвидените приходи от здравноосигурителни вноски, а близо 1 млрд. от вноските на осигурените от държавния бюджет. Допълнително от централния бюджет са отпуснати 18 млн. лв за покриване на недостига, а от бюджета на здравното министерство - още 24 млн. за финансиране на ваксини и медицинското обслужване на неосигурените по различни дейности.

Най-много средства и през 2015 г. са предвидени за болниците - близо 1.283 млрд. лева, или 48% от общата сума. По време на дебата от БСП призоваха 40 милиона лева, предвидени за болничната помощ, да бъдат пренасочени към доболничната и към денталната.

Социалистът Емил Райнов поиска 20 милиона лева да отидат за доболничната помощ с мотива, че лекарите освен от слушалки, имат нужда и от изследвания, за да лекуват пациентите си.

Отделно той настоя 20 милиона лева да бъдат пренасочени за денталната помощ, защото и там средствата са недостатъчни. Предложението на левицата обаче беше отхвърлено от мнозинството.

Петър Москов пък беше категоричен, че за пръв път са гарантирани от резерва на касата пари за увеличение на бюджета на доболничната помощ. „Досега нито един лев от резерва не е бил прехвърлян към доболничната помощ и повечето от вас го знаете“, обърна се той към опозицията.

Според него фиксирането в резерва на касата на парите за отделните видове медицинска помощ водят до дисциплина.

Не беше прието и искането на ДПС НЗОК за получи още 80 милиона лева.

"Искаме онези 80 милиона, които бяха първоначално предвидени в касата и финансовият министър ги отне, да се върнат пак в НЗОК. Нека подкрепим министъра на здравеопазването“, призова Хасан Адемов.

След като искането му не мина, той предупреди, че явно следващата година се оказва нулева за реформи, защото няма да има финансов ресурс за това и обвини управляващите, че отсега гласуват 80 милиона лева дефицит на НЗОК.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

доболнична

преди 9 години

Какви слушалки-трябват само химикалкиГолямо отчитанеГолямо ,,източване,,,ама дупката не е откъм пациентите,а откъм мениджърите- за премии и за надути цени на лекарствата,Касата дава на фирмите за лекарства безотчетно много пари,за да се облагодетелстват шефовете й с тлъсти комисионниКуче влачи,диря няма - това е ръководството на КасатаА тя се ръководи от ,,неподкупните,, ни депутатиДа ни са честити

20

Непознат

преди 9 години

Те старите едвам се крепят, тоз хептен откачил.

19

БОЛЕН

преди 9 години

В буркан ако бях събирал парите за здравеопазване който ми удържаха щях да имам за лечение в чужбина .Закриите частните болници ,там най се краде.

fallback