Ивайло Калфин. Снимка: БТА

Кабинетът „Борисов“ 2 не е десен, тъй като програмата му не е изцяло дясна. Това заяви вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин пред телевизия Bulgaria On Air.

Не бих го определил като дясно правителство, въпреки че голяма част от него е съставено от десни политици. В програмната декларация има всичко най-важно от нашата предизборна платформа, която заимствахме и от европейските социалисти. Над 40 предложения бяха приети. Вярно, не е лесно, и ние направихме компромиси, и колегите направиха компромиси. Аз съм благодарен, че като че ли се намали говоренето от другите коалиционни партньори, че това е дясно правителство“, заяви той.

Калфин отново повтори тезата си, че най-стабилната възможна конфигурация е била коалиция между ГЕРБ и БСП, това обаче не се случило. АБВ обаче решили да се включат в управлението, тъй като надделяло общото съгласие, че не е добре за страната да има веднага нови избори.

Още по темата
Пред нас стоеше дилемата дали да повлияем на правителствената програма с много подробни изисквания, или да сме в опозиция. Избрахме пътя да подкрепим кабинет с ясни ангажименти от нашата платформа. Не крия, че рискът и експериментът е голям, коментира вицепремиерът.

Той призна, че някои от постановките на ПФ не влизат пряко с европейските ценности, но ще бъдат следени под лупа у нас и в Европа.

В програмната декларация има много добри техни предложения, но освен това има и политическо поведение. Аз съм уверен, че всичко, което те правят, ще бъде внимателно гледано, смята Калфин.

По повод критиката на председателя на ПЕС Сергей Станишев, че създадената от Борисов коалиция за управление е най-безпирнципната, Ивайло Калфин коментира: "ПЕС стоеше мълчалива, докато се търсеше тази коалиция. Сега в изявлението на Станишев виждам по-скоро лично отношение".

Според него най-трудно за АБВ по време на управлението ще бъде да запази идейната си независимост.
Ние поемаме голям риск, но нашето участие ще бъде успешно, ако тези ангажименти успеем да ги осъществим и спрем някои крайно десни мерки, смята Калфин.

Той даде за пример, че първоначално в програмата било заложено замразяване на размера на социалните плащания, което по думите му прилича на пицата на Симеон Дянков. Това предложение било отхвърлено от АБВ.

Ако се наложи да правим огромни компромиси, под въпрос ще е цялата структура на правителството, предупреди той.

Калфин призна, че е бил един от най-острите критици на Бойко Борисов, но сега ГЕРБ показвали диалогичност.

Не вярвам, че човек може да се превъзпита най една определена възраст, но политическият рефлекс дава това поведение, нямам упреци към тях, заяви Калфин и обясни, че промяната на ГЕРБ се дължала на изборния резултат на пети октомври.

Като министър на труда и социалната политика Калфин си поставя и предизвикателството в личен план да покаже, че в един изключително тежък ресор може да се направят и положителни промени. Той ще работи върху истинското реформиране на пенсионната реформа и върху реалното ангажиране на младите хора с работни места, а не с посещаването на курсове и обучения, платени по социални програми.

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase